Femija im nuk pi qumesht, me cfare t’ja zevendesoj?

0 0

Qumështi është një ushqim shumë i rëndësishëm për rritjen dhe zhvillimin e mirë të fëmijës, megjithatë mund të vijë një moment që fëmija të mos e dojë më.

Si mund ta zëvendësojmë qumështin?

Qumështi përbëhet nga proteina, karbohidrate, yndyrna dhe laktozë. Ai përmban gjithashtu edhe shumë kalçium. Pra duhet të zëvendësohet me ushqime që kanë një përbërje elementësh të njëjtë ose shumë të ngjashme. Përsa i përket kalçiumit, fëmija mund ta marrë nëpërmjet djathit (përfshirë këtu edhe mocarelën), kosit, gjizës, bishtajoreve (fasule, bizele, qiqra, thjerrëza). Konsumi ideal i këtyre ushqimeve është të paktën 3 herë në javë.

Po në mëngjes?

Fëmija mund të konsumojë drithëra me qumësht, por mund t’i ofroni edhe një gotë me lëng frutash të përgatitura në shtëpi. Nuk duhet të shtoni sheqer dhe duhet të përdorni sa më shumë fruta të stinës.  Ai mund të hajë edhe kos me fruta të freskëta, ose një pjatë me fruta të copëtuara. Nëse fëmija e refuzon qumështin, shpesh ndodh sepse nuk i pëlqen shija dhe kështu mund t’i ofroni qumësht me prejardhje vegjetale, si qumështin e orizit, bajames, sojes ose tërshërës. Nëse fëmija është pak më i rritur mund të konsumojë bukë të thekur me reçel jo shumë të ëmbël (tip marmelate), biskota të përgatitura në shtëpi, një tortë me mollë të përgatitur nga ju etj. Dieta e tij duhet të jetë e pasur me fruta, perime, mish dhe peshk.

 

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X