Epidemia e fruthit në Evropë, 4.5 milionë fëmijë të pavaksinuar

Sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin.
0 0

Lufta kundër vaksinave vazhdon të shkaktojë dëme. Sipas të dhënave zyrtare, në fakt, sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin. Prandaj, në vend që të bëjmë përpara, ne vazhdojmë të bëjmë regres: nëse në vitin 2007 mbulimi i vaksinimit prej 95% ka qenë në 14 vende evropiane, sot vetëm 4 vende arrijnë këtë përqindje. Rezultati? Vetëm në Itali, sipas raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, janë raportuar 864 raste të fruthit nga 1 janari deri më 30 prill 2019. Një problem që nuk kursen as kontinentet e tjera. Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, pothuajse një mijë raste të fruthit tashmë janë regjistruar këtë vit: ky është numri më i lartë për 25 vjet.

Një epidemi e vërtetë po zhvillohet në Evropë

Në Evropë, sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), është duke u zhvilluar një epidemi e vërtetë e fruthit: nga 1 janari 2016 deri më 1 mars 2019, në fakt 44,074 raste janë regjistruar në Shtetet Anëtare, me një mesatare në vitin e fundit prej një milion njerëz të prekur. Prandaj apeli i ekspertëve dhe i institucioneve është t’i nënshtrohemi vaksinimit të fruthit.

Fruthi

Fruthi është një sëmundje që shkakton simptoma si vështirësia në frymëmarrje, temperatura dhe puçrra. Në rastet më serioze mund të shfaqen komplikime: infeksione të rrugëve frymëmarrjes, të tilla si pneumonia ose laringotrakeobronshiti, ose probleme neurologjike, të tilla si encefaliti.

Lexo edhe: Vogëlushja me kancer që nuk mund të vaksinohet për fruthin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X