Edhe fëmijët mund të kenë probleme me kockat

0 0

Nuk janë vetëm të rriturit dhe të moshuarit ata që kanë probleme me kockat. Kur flasim për sëmundjet skeletore, menjëherë mendojmë për osteoporozën dhe pleqërinë. Dhe përkundrazi, madje edhe kockat e fëmijëve mund të zhvillojnë çrregullime të nyjeve. Ekspertët u mblodhën në takimin “E ardhmja e kockave ndërtohet që në fëmijëri”, organizuar nga SIOT (Shoqëria Italiane e Ortopedisë dhe Traumatologjisë), gjatë së cilës doli se disa sëmundje, nëse nuk trajtohen në fëmijëri, mund të rrezikojnë shëndetin në të ardhmen.

Kyfoza

Një nga çrregullimet më të zakonshme të kockave të fëmijëve është kyfoza, e cila është një lakim i theksuar i pjesës së sipërme të shtyllës kurrizore. Sipas ekspertëve, në dhjetë vitet e fundit rastet e regjistruara në shkollat 9-vjeçare janë rritur me 700%. Për cilat arsye? Faji është mbi të gjitha përdorimi i tepërt dhe i gabuar i tabletave, PC-ve, telefonave, të cilat na detyrojnë të mbajmë qëndrime të pasakta. Në këto raste është thelbësore që të keni një diagnozë të hershme kujton profesori Carlo Ruosi, Shef i Qendrës së Skoliozës së Spitalit të Universitetit të Napolit Federico II. Trajtimet ndryshojnë në varësi të rastit dhe nga serioziteti i çrregullimit. Në përgjithësi, në fazat e hershme, një riedukim motorik dhe gjimnastikë e përshtatshme janë të mjaftueshme, ndërsa në një fazë të avancuar është e nevojshme që fëmija të veshë bustin ortopedik. Në raste më komplekse, operacioni mund të jetë i nevojshëm.

Skolioza

Një problem tjetër i zakonshëm për kockat e fëmijëve (veçanërisht vajzat e moshës 10 deri në 14 vjeç) është skolioza, një sëmundje e shkaktuar nga një predispozicion gjenetik dhe karakterizohet nga një deformim “S” i shtyllës kurrizore. Në këto situata, përdorimi i bustit ortopedik përdoret pothuajse gjithmonë.

Gjuri dhe këmba e sheshtë

Dhe përsëri, fëmijët mund të preken nga gjuri valgus dhe këmbë e sheshtë. E para, e zakonshme sidomos në moshën tre vjeç, është një devijim boshtor i gjymtyrëve të poshtme që manifestohet me një rritje në këndin femor-tibial (të ashtuquajturat “këmbët në formë X”). Në 98% të rasteve, kjo gjendje zgjidhet në mënyrë spontane brenda shtatë deri në tetë viteve. Këmba e sheshtë, nga ana tjetër, është një gjendje në të cilën harku gjatësor i këmbës është më i ulët se norma ose madje mungon. Në vitet e para të jetës është një gjendje fiziologjike. Nëse, sidoqoftë, ndodh pas gjashtë deri në shtatë vjetësh, mund të shoqërohet me hipotoni të muskujve. Kur shkakton dhimbje, mund të përdoret ortotikë ose kirurgji për ta korrigjuar.

Rëndësia e ortopedit

Kockat e fëmijëve gjithashtu mund të preken nga sëmundje më serioze, përfshirë kancerin. Në të gjitha rastet, në prani të anomalive dhe çrregullimeve, është thelbësore që të kontaktoni një ortoped: zhvillimi i saktë i strukturës së kockave është thelbësor për kryerjen e çdo aktiviteti dhe për shëndetin e ardhshëm të skeletit, kështu që nëse ndodh ndonjë problem, nevojitet një diagnozë dhe një trajtim i saktë, të cilin vetëm specialisti mund ta përshkruajë.

Lexo edhe: Zakonet e femijes ne vitin e pare te jetes. Si ndikojne ne zhvillimin e kockave


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X