E qara e femijes, ja cfare shkakton sipas studimeve ne trurin e personave qe e degjojne

0 0

Sipas një studimi të kryer në Universitetin e Torontos, e qara e një të porsalinduri mund të ndryshojë funksionet konjuktive së të rriturve, pra ai në atë moment bëhet më pak i vëmendshëm dhe më shumë konfuz.

Si është e mundur kjo?

Proçesi i të qarës së fëmjës konsiderohet si një stimul i jashtëm që bezdis sferën emocionale personale, njësoj si edhe të bërtiturat. Pikërisht ky Universitet pati në qendër të studimit efektin e të qarave në trurin e të rriturve. Studimi u krye në dy grupe të rriturish. Të parëve ju vendos të dëgjonin të qarën e fëmijës ndërsa gjenin ngjyrat, ndërkohë duhet të injoronin të qarën e fëmijës. Grupit të dytë ju vendos të gjenin ngjyrat ndërsa dëgjonin të qeshurën e fëmijës. Aktiviteti i trurit ndërkohë monitorohej nga një aparat. Si përfundim doli rezultati se sa më intensive të ishte e qara e fëmijës aq më i ngadaltë do të ishte proçesi i identifikimit të ngjyrave. Këta persona shfaqën më tepër vështirësi konjuktive krahasuar me ata që dëgjonin të qeshurat e fëmijës.

Një prej studiuesve theksoi rëndësinë e përqëndrimit të vëmendjes gjatë të qarave të fëmijës tek diçka tjetër gjë që sipas tij do të përmirësonte jetën.

Lexoni dhe: Ja cfare duhet te bejme kur femija qan ne disa situata

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X