“Do të doja të mos e kisha ushqyer kurrë fëmijën me gji” rrëfimi i sinqertë i një nëne

0 0

 

Ushqyerja me gji është një nga ekpseriencat më të bukura gjatë rritjes së fëmijës, por jo të gjitha nënat e përjetojnë njësoj. Ky është edhe rasti i nënës së dy djemve, e cila kur ka ndërprerë gjidhënien e fëmijës së dytë ka bërë një postim në instagram ku është treguar shumë e sinqertë me ndjekësit e saj.

“Uroj që kurrë të mos e kisha ushqyer me gji fëmijën tim. Tri javë pasi kam ndërprerë gjidhënien ndihem njeri më i mirë, nënë më e mirë, bashkëshorte më e mirë. Kam më shumë kohë për djalin tjetër, kam më shumë energji. Nuk di ta shpreh me fjalë sa shumë më rifreskon fakti që po tregohem kaq e siqertë në lidhje me ndalimin e ushqyerjes me gji. Tani nuk kam më frikë të dal publikisht. E di që do të ketë shumë komente negative, por mendoj se është e rëndësishme që nënat të kuptojnë se kanë mundësi zgjedhjeje. Ka shumë mënyra për të qenë një nënë e mirë. Por ajo që shumë nëna harrojnë është se ka shumë rëndësi që nëna të jetë e lumtur”.

Ajo ishte shumë e përgatitur të priste një lumë komentesh negative, por për habinë e saj ka ndodhur e kundërta. Shumë nëna janë bashkuar me mendimin e saj, duke e falënderuar për sinqeritetin dhe kurajon që atyre u ka munguar.

“Faleminderit për këtë postim. Që kur isha shtatzanë unë kam menduar se e vetmja mundësi ishte të ushqeja fëmijën me gji. Por nuk ishte aq e thjeshtë, nuk ndihesha e lumtur. Isha e tensionuar. Të paktën nuk jam vetëm. Faleminderit”, – ishte një nga komentet.

“Njësoj jam ndjerë dhe unë. Ndërprerja e gjidhënies ishte vendimi më i mirë që mund të merrja për familjen”, – ka komentuar një tjetër nënë.

Të gjitha nënat duhet të besojnë instiktet e tyre kur bëhet fjalë për ushqyerjen e foshnjave. Ushqyerja me gji ka absolutisht efektet e saj pozitive, por jo domosdoshmërisht është opsioni më i mirë për çdo nënë.

Lexo edhe: Ushqyerja me gji/ duhet te respektohet cdo vendim dhe zgjedhje qe ben nenaPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjinekologia Isufaj: Teknologjia e fundit...

Gjinekologia Dr. Tefta Isufaj ka thënë se teknologjia e fundit po mundëson diagnostikimin pa rrezik aborti të çrregullimeve tek gratë shtatzëna. Diagnostikimi i çrregullimeve kromozomale mundësohet nga Testi NIFTY Plus...

Niset për në spital, nëna...

Lindja para derës së shtëpisë Nuk kishte kohë për të hipur në makinë për të shkuar në spital. Kështu lindi Marta, 43 vjeçe, para derës së shtëpisë së saj. Ndodhi...

Çfarë të zgjedhim: Testin Nifty...

Shtatzënia, si një pritje e lumtur përfshin edhe vendime të mëdha, në mesin e të cilave bën pjesë edhe zgjedhja e kontrolleve dhe kryerja e testeve prenatale. Që t’ua lehtësojmë...

Të vjellat në shtatzani, pse...

Të përzierat e të vjellat konsiderohen simptoma tipike e shtatzënisë (rreth 80% e grave vuajnë), që zakonisht tenton të vazhdojë për tre muajt e parë dhe pastaj (përveç rasteve të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X