Nena, dita e pare pas lindjes

0 0

Veprimi i parë që nëna bën pas lindjes së fëmijës është vendosja e tij në gji, proçes që do të favorizohet edhe më shumë nga vendosja e fëmijës në kontakt me lëkurën e nënës.
Qumështi i pare, kulloshtra
Fëmija do të pij menjëherë qumështin e verdhë dhe të trashë që do të dalë nga gjinjtë tuaj edhe gjatë periudhës së fundit të shtatzanisë. Pas 3-4 ditësh do të vijë qumështi i maturuar.
Fillojnë rrjedhjet e gjakut
Gjatë 3-4 ditëve të para gjakderdhja do të jetë më e bollshme, me të cilën do të dalin jashtë edhe mbetjet e fundit të shtatzanisë. Pra do të dalin edhe koagula gjaku (copa gjaku). Higjena intime duhet të jetë maksimale.
Nëse nëna është me Rh negativ
Nëse nëna ka sjellë në jetë një fëmijë me Rh pozitiv, brenda 72 orëve nga lindja duhet të marrë 350-400 mg gamaglobulinë anti-D, e cila do të eleminojë mbetjet e Rh pozitiv që ka në organizëm. Kjo do të evitojë rreziqet për shtatzaninë e dytë. Kjo gjilpërë nuk kryhet në të gjitha rastet, por vetëm në rast se fëmija ka Rh pozitiv të trashëguar nga babai. Për shtatzaninë e parë nuk ka asnjë problem.

Lexoni edhe: Jeta para dhe pas lindjes se femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X