Disa metoda natyrale per te stimuluar lindjen

0 0

Keni dëshirë që momenti i lindjes të jetë sa më afër? Ja si ta stimuloni atë:

  • Ecni sa më shumë. Ecja do të bëjë që uterusi të shkojë drejt fundit duke bërë që edhe fëmija të zbresë dhe të pozicionohet në mënyrë korrekte.
  • Kryeni marrëdhënie seksuale. Kjo nuk është e rrezikshme, përkundrazi e përgatit qafën e mitrës në lidhje me proçesin e lindjes. Prostaglandinda, e cila është një hormon që gjendet në spermën e mashkullit, ndihmon në hapjen vaginale.
  • Stimulimi i thithave të gjoksit. Dhe jo vetëm. Edhe masazhi në disa zona të tjera erogjene mund të ndihmojë pasi çlirohet oksitocina e cila favorizon kontraksionet uterine. Oksitocina clirohet gjithashtu edhe pas arritjes së orgazmës.
  • Këtë mund ta bëjë vetëm një mjek profesionist pasi kërkohet vendosja e gjilpërave në zonat e duhura të trupit.
  • Ushqimet me erëza. Këto ushqime mund t’i konsumoni gjatë ditëve të fundit të shtatëzanisë.
  • Kjo mund të duket si diçka pa kuptim, por nëse gjithcka ka një ecuri të mirë do të ishte mirë të qetësoheshit dhe prisnit që gjithçka të ndodhte në mënyrë  natyrale.

Lexoni dhe: Sa kohë pas shfaqjes së mukusit do të fillojnë dhimbjet e lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X