Metodat për të stimuluar dhimbjet e lindjes, si ndikon seksi?

0 0

 

Ka shumë arsye për stimulimin e lindjes. Ka gjithashtu shumë mënyra për ta bërë këtë, duke përfshirë stërvitjen, seksin, një teknikë të njohur si “nxjerrja e membranave” dhe madje disa ilaçe. Ndonjëherë, mjekët e këshillojnë për shkak të ndërlikimeve të mundshme shëndetësore. Në disa raste nënat mund ta kërkojnë vetë, pasi mund të ketë kaluar data e përcaktuar e lindjes.

Metodat jo-mjekësore për stimulimin e lindjes

E para, mënyra më e rekomanduar për të nxitur kontraktimet është stërvitja. Shumica e nënave do të dëshmojnë se akti i thjeshtë i ecjes duket si një stërvitje. Rezulton se në të vërtetë kështu është.

“Gratë ecin gjatë gjithë kohës, por gjatë tremujorit të tretë, nganjëherë nëse ecin shumë mund të kenë kontraktimet e lindjes”,- thotë Dr Tamika Auguste.

Shumë persona mund t’u thonë nënave se ushqimet pikante dhe vaji i kastorit stimulojnë gjithashtu dhimbjet e lindjes, por mjekët thonë se këto janë thjesht histori të të moshuarve.

Ndërsa seksi, thonë mjekët, mund të ndihmojë fillimin e procesit të lindjes.

Metodat mjekësore për stimulimin e lindjes

Për të shmangur rreziqet potenciale për shëndetin e nënës apo fëmijës: diabeti, presioni i lartë i gjakut, rritja jonormale e fëmijëve ose anomalitë kardiake, një induksion mund të bëhet nga mjeku në javën e 39 të shtatzanisë.

Heqja e membranës, në të cilën mjeku fut një gisht në qafën e mitrës dhe kryen një “spastrim” për të ndarë mitrën dhe mbështjelljen amniotike.

Injeksionet janë gjithashtu të përhapura si metodë për nxitjen e kontraktimeve.

Lexo edhe: A i stimulon dhimbjet e lindjes ananasi?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jetesë e vrullshme? Si të...

Të gjithë tashmë e dimë se sa e rëndësishme është një dietë e shëndetshme, e rregullt dhe e ekuilibruar. Kur bëhet fjalë për këtë temë, lindin pyetje dhe qëndrime të...

Drithërat në ushqimin e fëmijës,...

Rreth moshës 6 muajshe, foshnjat bëhen eksplorues të vërtetë, kuriozë që fillojnë një aventurë të paharrueshme të zbulimit të botës përreth tyre. Gjatë kësaj periudhe, shumica e fëmijëve mund të...

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X