Disa menyra natyrale per te qetesuar thithat e irrituar gjate gjidhenies

0 1

Thithat janë një prej pjesëve më të ndjeshe të trupit dhe nëse ato do të irritohen do të krijojnë shumë shqetësime tek gruaja. Disa nga simptomat që shoqërojnë thithat e irrituar gjatë gjidhënies janë: dhimbjet, tendosje, kruajtje dhe enjtje.
1. Qumështi i gjirit
Qumështi i gjirit ka veti anti-bakteriale dhe për këtë arsye duhet t’i lyeni thithat para gjidhënies dhe pas saj duke i lënë të thahen në mënyrë natyrale.
2. Kompresa të ngrohta
Fusni një copë në ujë të ngrohtë dhe më pas e vendosni atë sipër thithave. E bëni këtë të paktën 10 minuta para gjidhënies. E përsërisni këtë veprim disa herë gjatë ditës derisa simptomat të zhduken.
3. Masazhet me vaj
Ai mund të jetë vaj ulliri, vaj kokosi, ose vaji i bajames së ëmbël. E ngrohni vajin para përdorimit dhe lyeni thithat disa herë në ditë. Para se të vendosni fëmijën në gji duhet të lani gjinjtë.
4. Ale vera
E aplikoni xhelin e aloe vera në zonën e thithave dhe e lini të thahet plotësisht. E përsërisni këtë veprim 3-4 herë në ditë. E lani gjithmonë gjirin me ujë të ngrohtë para se fëmija të pijë pasi aloe vera shkakton diarre tek fëmija.
5. Gjethet e borzilokut
Këto gjethe kanë veti kuruese për lëkurën por edhe për thithat e irrituar. Pasi keni larë disa gjethe borziloku i shtypni derisa të përfitoni një krem. Lyeni me të thithat dhe më pas e lini të thahet. Edhe në këtë rast duhet të lani mirë gjinjtë para ushqyerjes me gji.
6. Akulli
E masazhoni zonën e irrituar me një copë të mbushur me kuba akulli. E përsërisni këtë veprim derisa të ndiheni më mirë. Mund të përdorni edhe karrota të ftohta.
7. Kalendula
Kjo lule ka veti anti-bakteriale dhe për pasojë do të paradalojë edhe infeksionet. Merrni disa lule dhe bëni me to një pastë. Këtë mund ta përzieni me pak vaj ulliri dhe ta aplikoni tek thithat.
8. Vaji i pemës së çajit (tea tree)
Hidhni 2 pika nga ky vaj në një gotë me ujë të ngrohtë dhe aplikoni me anën e një pambuku këtë lëng tek thithat. Gjithashtu këtë vaj mund ta përdorni edhe duke e përzier me vaj kokosi ose vaj ulliri (1 lugë gjellë me 2 pika vaj çaji).
9. Kamomili
Vendosni 2 qese me kamomil në ujë të ngrohtë për 10 minuta dhe më pas i vendosni këto qese në zonën e thithave.

Lexoni edhe: Si te kuptojme nese femija eshte duke pire gji ne menyren e duhur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X