Disa menyra natyrale per te qetesuar te vjellat ne shtatzani

0 0

Të vjellat janë një shqetësim që shfaqen gjatë trimestrit të parë si pasojë e ndryshimit hormonal, simptomat e këtij shqetësimi fillojnë të reduktohen gjatë trimestrit të dytë.

Si të trajtojmë të vjellat

  • Mos qëndroni për një kohë të gjatë me stomak bosh. Konsumoni shpesh diçka dhe mbani gjithmonë me vete një kraker apo banane.
  • Konsumoni ushqime që përmbajnë shumë pak ose aspak erëza.
  • Konsumoni fruta dhe perime pasi kanë fibra. Nëse do të vuani nga konstipacioni edhe ndjesia e të vjellave do të shtohet.
  • Xhinxheri është një aleat kundër të vjellave i cili mund të merret në forma të ndryshme.
  • Një sasi e vogël çaji mente mund t’ju bënte të ndiheshit më mirë.
  • Nëse keni mundësi të bleni në farmaci një byrzylyk kundër të vjellave do të ndienit një lehtësim të madh. Bëhet fjalë për një fashë cope me një top plastiku brenda të cilat kanë të njëjtin efekt më agopunkturën. Nuk kanë efekte anësore dhe mund të mbahen 8-10 orë në ditë.
  • Agopunktura është gjithashtu një metodë mjaft efikase. Ajo mund të aplikohet me anën e dy seancave në javë (rreth 30 minuta secila). Shpesh mjaftojnë 2 javë terapi për të zgjidhur këtë problem.

Lexoni edhe: Kur fillojnë të vjellat e mëngjesit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X