Disa kombinime te frutave dhe perimeve per ushqyerjen e femijes

0 0

Ushqyerja e fëmijës ju vendos shpesh në vështirësi? Provoni kombinimet e mëposhtme për më shumë shije dhe vlera ushqyese.
• Spinaq dhe patate. Fëmija mund ta konsumojë këtë kombinim duke filluar nga muaji i shtatë. I zieni patatet dhe në minutat e fundit shtoni fletët e spinaqit. E kaloni në frulator për të përftuar një pure homogjene. Këtë praktikë do ta bëni në çdo kombinim, duke e rregulluar në fund me djathin e bebes dhe pak vaj ulliri.
Bizele, patate dhe karrotë. Edhe në këtë rast fëmija duhet të jetë të paktën 7-të muajsh. Kjo pure do të përmbajë vitaminë A e cila merret nëpërmjet karrotës si edhe beta-karoten.
• Oriz dhe thjerrëza. Mud të përdoret si ushqim nga muaji i 8-të. Thjerrëzat janë një burim shumë i mirë hekuri, proteinash dhe fibrash.
• Pulë dhe patate e ëmbël. Mund të përdoret duke filluar nga muaji i 8-të. Kjo pure mund të rregullohet edhe me pak qumësht nga ai që fëmija pi zakonisht.
• Pulë, brokoli dhe patate. Fëmija mund ta konsumojë duke filluar nga muaji i 8-të. Mund të përgatitet edhe pa patate.
• Mish vici dhe karrotë. Mishi i kuq mund të prezantohet duke filluar nga muaji i 8-të në atë të 10-të, dhe në këtë moment mund ta përgatisni me karrotë. Mishi duhet të ziejë për të paktën 2 orë, ndërsa karrotat mund të shtohen 20 minutat e fundit.
• Kungull i verdhë, patate e ëmbël, brokoli dhe karrotë. Këshillohet të përdoret nga muaji i 7-të.
• Karrotë dhe avokado. Një kombinim i mrekullueshëm që mund të përdoret nga muaji i 6-të. Avokado nuk ka nevojë për zierje, ndërsa karrota po.
• Dardhë dhe kumbull. Kombimin perfekt për t’u përdorur që në momentet e para të fillimit të ushqyerjes.

Lexo dhe:Si ta mësoj fëmijën të hajë ushqimet jo të ëmbla?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X