Dieta që ju zgjat jetën, ndihmon edhe duhanpirësit

0 0

 

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Shkencave në Varshavë, do të ishte e mundur të rritej jetëgjatësia në qoftë se do të ndiqnim një dietë anti-inflamatore.

Hulumtuesit e quajtën dietën anti-inflamatore pas eksperimentit të aplikuar në një mostër prej 68,273 burrave dhe grave në Suedi të moshave 45 dhe 83 vjeç. Ky studim ka treguar se ata që janë ushqyer me dietë anti-inflamatore kanë reduktuar rrezikun e vdekshmërisë nga 18% nga të gjitha shkaqet, 20% për sëmundjet kardiovaskulare dhe 13% për kancerin.

Ushqimet që duhet të hani

Për të zgjatur jetën, sipas dietës anti-inflamatore në tryezë nuk duhet të mungojnë kurrë:

 • Frutat;
 • Perimet;
 • Çaji;
 • Kafja;
 • Buka;
 • Drithërat për mëngjes;
 • Djathë me yndyrë të ulët;
 • Vaj ulliri;
 • Arra;
 • Çokollatë;
 • Vera e kuqe dhe birra në sasi të moderuar.

Ushqimet që nuk duhet të hani

Për të qëndruar më të shëndetshëm më gjatë, këshillat e ekspertëve janë të eliminoni plotësisht nga dieta ushqimet që shkaktojnë inflamacion:

 • Mishi i kuq (i përpunuar ose jo);
 • Patate të skuqura;
 • Pije alkoolike.

Një ndihmë edhe për duhanpirësit

Dieta anti-inflamatore gjithashtu do të sjellë efektet e saj të dobishme tek duhanpirësit. Në fakt, studimi zbuloi se duhanpirësit që kishin ndjekur këtë dietë kishin përfituar më shumë se joduhanpirësit.

Lexo edhe: Nuk do ta besoni, por keto ushqime rrisin jetegjatesine


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X