Dielli nuk shkakton gjithmone tumor, por edhe e kuron ate!

0 0

Mund të duket e çuditshme, por disa tumore që shkaktohen nga dielli mund të kurohen pikërisht nëpërmjet diellit dhe këtu i referohemi një tumori të shkaktuar në lëkurë e quajtur “keratoza atinike”, e cila shkaktohet nga ekspozimi në diell. Simptomat do të lehtësohen pikërisht nëpërmjet rrezatimit të diellit.

Si është e mundur kjo?

Teknika që përdoret është një variant i terapisë tradicionale e quajtur terapia fotodinamike, e cila konsiston në aplikimin e një substance që aktivizohet nga një burim drite në mënyrë që të vdesin qelizat tumorale. Llampa që po përdoret kohët e fundit nënkupton përdorimin e rrezeve të diellit dhe ka shumë përparësi për mjekun dhe pacientin.

Gjithmonë tregoni kujdes!

Megjithatë nuk duhet të harroni se dielli nuk shkakton gjithmonë dëmtime, por ka një efekt disi të rëndë në lëkurë prandaj duhet të vendosni gjithmonë kremin mbrojtës në mënyrë që rrezatimi të mos shkaktojë pasoja të rënda si për shembull qelizat tumorale, plakjen e lëkurës etj. Sa më i gjatë të jetë ekspozimi aq më i lartë duhet të jetë faktori mbrojtës. Nëse keni një lëkurë të çelët duhet të përdorni kremin me faktor 50+.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X