Dhimbjet e mesit

0 0

Dhimbja e mesit fillon si një dhimbje akute, por mund të bëhet kronike dhe shumë shqetësuese. Ajo mund të ndikojë në cilësinë e jetës suaj dhe në gjendjen tuaj psikologjike. Menaxhimi i dhimbjes në fazat e hershme mund të kufizojë simpomat e të përmirësojë gjendjen.

Simptomat e përgjithshme të dhimbjes së mesit

Lodhje dhe dhimbje e fortë:

Dhimbja që ndihet në pjesën e poshtme të shpinës zakonisht përshkruhet si e shurdhër dhe e dhimbshme jo djegie, ose e mprehtë. Kjo lloj dhimbjeje mund të shoqërohet nga spazma të buta ose të ashpra të muskujve, lëvizje të kufizuar dhe dhimbje në anësore dhe legen.

Dhimbje që kalon në vithe, kofshë dhe këmbë.

Ndonjëherë dhimbja e mesit përfshin një ndjesi shpimi ose mpirjeje që lëviz poshtë nga kofshët dhe këmbët.

Dhimbje shumë e fortë, pasi keni qëndruar ulur për një kohë të gjatë.

Qëndrimi ulur vendos presion mbi rruazat dhe sa më gjatë të qëndroni ulur, aq më shumë dhimbje do të ndjeni.

Dhimbje kur ndryshoni pozicionin e qëndrimit.

Në varësi të shkakut të dhimbjes, disa pozicione do të jenë më të rehatshme se të tjerët.

Dhimbjet që ndihen pas zgjimit dhe “zhduken” pas lëvizjes.

Shumë njerëz që përjetojnë simptoma të dhimbjes së mesit raportojnë se janë gjëja më e keqe në mëngjes. Megjithatë, pas ngritjes dhe lëvizjes, simptomat lehtësohen. Dhimbja në mëngjes është për shkak të ngurtësisë së shkaktuar nga periudhat e gjata të pushimit, zvogëlimi i fluksit të gjakut dhe ndoshta cilësia e dyshekut dhe jastëkëve të përdorur.

Fillimi i simptomave të dhimbjes së mesit

Dhimbje që zhvillohet ngadalë me kalimin e kohës.

Simptomat e shkaktuara nga lëvizjet e përsëritura ose pozicionet e nxitjes së stresit kanë tendencë të ndodhin ngadalë dhe në mënyrë progresive përkeqësohen. Dhimbja mund të zhvillohet pas aktiviteteve të caktuara ose në fund të një dite të gjatë dhe mund të ndjehet si një dhimbje e vazhdueshme.

Dhimbje që vjen dhe shkon, por përkeqësohet me kalimin e kohës.

Dhimbja e mesit e shkaktuar nga sëmundja degjeneruese e rruazave mund të përkeqësohet e të pushojë, por bëhet shumë progresive me kalimin e kohës.

Dhimbje të menjëhershme pas një lëndimi.

Lëvizjet e papritura ose të paqëndrueshme mund të dëmtojnë shpinën dhe muskujt e saj mbështetës, duke shkaktuar dhimbje të menjëhershme dhe akute.

Simptoma të vonuara pas lëndimit.

Ndonjëherë simptomat zhvillohen ose përkeqësohen disa orë ose ditë pas një aksidenti ose dëmtimi. Dhimbja e vonuar në përgjithësi konsiderohet si një efekt anësor i proceseve të shërimit natyral të muskujve.

Simptomat që kanë nevojë për vëmendje të menjëhershme

  • Humbja e kontrollit të fshikëzës dhe zorrëve;
  • Humbja e papritur e peshës që nuk varet nga faktorë të jashtëm si dieta dhe stërvitja;
  • Temperaturë dhe ethe;
  • Dhimbje të forta dhe të pandërprera në bark.

Vetëkujdesi për dhimbjen e mesit

Periudhë e shkurtër pushimi.

Shumë episode të dhimbjes së shpinës mund të përmirësohen duke shmangur shkurtimisht aktivitetin e zellshëm. Nuk këshillohet të pushoni për më shumë se disa ditë, pasi shumë pasivitet mund të bëjë shërimin më të vështirë.

Modifikimi i aktivitetit.

Një variant pushimi është të qëndroni aktiv, por të shmangni aktivitetet dhe pozicionet që përkeqësojnë dhimbjen.

Terapia e ngrohjes / akullit.

Nxehtësia nga një banjë e ngrohtë, shishe me ujë të nxehtë, dyshek për ngrohje elektrike mund të lehtësojë muskujt e tensionuar dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut. Rritja e rrjedhës së gjakut sjell ushqyes dhe oksigjen që muskujt të shërohen dhe të qëndrojnë të shëndetshëm. Nëse mesi ju dhemb për shkak të inflamacionit, akulli mund të përdoret për të ulur ënjtjen.

Medikamente kundër dhimbjes.

Barnat më të zakonshme janë aspirina, ibuprofeni, naproxeni dhe acetaminofeni.

Trajtimet alternative

Manipulim manual.

Një mjek bën rregullime fizike në shtyllën kurrizore me qëllim përmirësimin e lëvizshmërisë dhe uljen e ngurtësisë, sikletit ose dhimbjes.

Akupunktura.

Bazuar në mjekësinë e lashtë kineze, akupunktura besohet se zvogëlon dhimbjen në trup.

Terapi masazhesh.

E aplikuar në pjesën e mesit, terapia me masazh mund të lehtësojë spazmat e muskujve që zakonisht kontribuojnë në dhimbje. Masazhi gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut, gjë që përshpejton shërimin duke sjellë lëndë ushqyese dhe oksigjen në muskujt e dëmtuar.

Meditim i kujdesshëm.

Meditimi mund të ndihmojë në zvogëlimin e perceptimit të dhimbjes dhe mund të zvogëlojë problemet e depresionit, ankthit dhe gjumit që zakonisht ndodhin me dhimbjet kronike.

Ka edhe raste më të komplikuara kur nevojitet ndërhyrje kirurgjikale, por këtë e përcakton mjeku së bashku me ju.

Lexo edhe: Dhimbjet e qafes, problem i shkaktuar nga telefonet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X