Dhembet e pare te bebes, 7 faktet qe prinderit duhet te dine

0 0

Të gjithë prindërit duhet të dinë se dalja e dhëmbëve tek fëmijët është e ndryshme për fëmijë të ndryshëm. Gjithsesi janë 7 fakte që ju duhet të keni parasysh në lidhje me këtë proçes. Ja cfarë këshillojnë mjekja pediatre e çertifikuar në “Pediatric Associates of New York” dhe “NYU Langone Medical Center”, Dina DiMaggio,  si edhe Julie Cernigliaro mjeke pediatre e specializuar në fushën e  stomatologjisë infantile pranë “Pediatric Dental Residency Program” në Brooklyn, ku edhe ushtron profesionin e saj si drejtuese e qendrës.

  1. Dalja e dhëmbëve për shumë fëmijë ndodh ndërmjet muajit të 6-12

Ata do të fillojnë të fusin sende dhe duart në gojë që në muajin e 3, megjithatë dhëmbi i parë zakonisht del në muajin e 6. Disa fëmijë mund të mos kenë ende asnjë dhëmb në ditëlindjen e parë. Zakonisht del i pari dhëmbi poshtë, dhe në vitin e 3 të jetës dalja e tyre ka përfunduar.

  1. Fluori është shumë i rëndësishëm

Fëmija duhet të pijë ujë të pasur me këtë element si edhe të konsumojë ushqime që e përmbajnë atë. Ai duhet të futet në dietën e fëmijës në muajin e 6.

  1. Duhet të qetësoni dhimbjen e xhinxhivave

Këtë mund ta bëni me anën e një masazhi tek xhinxhivat, duke i ofruar dicka të ftohtë (ujë, kos, një lodër etj), apo një medikament me përbërje paracetamoli i cili do ta qetësoj disi këtë dhimbje. Flisni me mjekun për t’i dhënë dozën e duhur.

  1. Kujdes me varësen “Amber”

Nëse do të përdorni një të tillë duhet të bëni kujdes pasi fëmija mund ta shtrëngojë shumë dhe të mbytet.

  1. Duhet të pastroni dhëmbët e fëmijës

Këtë duhet ta bëni dy herë në ditë duke përdorur një pastë dhëmbësh me përbërje fluori në një sasi shumë të vogël (gati sa një kokërr orizi). Në moshën 3 vjeçare sasia e pastës duhet të jetë sa një kokërr bizele.

  1. Mund të shfaqet fillimisht dhëmbi lart

Zakonisht të parët shfaqen dhëmbët e poshtëm, megjithatë tek disa fëmijë mund të ndodhë e kundërta. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

  1. Caktoni një takim tek mjeku

Është shumë e rëndësishme që mjeku i dhëmbëve të kontrollojë gojën e fëmijës si edhe ecurinë e proçesit deri në ditëlindjen e parë të fëmijës.

Lexoni edhe: Bebi po qan? Disa truke per ta qetesuar

 

 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve...

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

Si të trajtojmë temën e...

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse...

Një djalosh 6-vjeçar nga Cesa e Italisë, nën rrezikun e koronavirusit, ka drejtuar një letër prekëse për të gjithë. Pio ka sistem të dobët imunitar, e për këtë arsye ka...

Vajza 4- vjeçare quan vetën...

Vetëbesimi dhe dashuria për veten shpesh fillojnë në moshë të re. Megjithatë, disa prindër mund të kenë përvojën shqetësuese kur fëmija i tyre u thotë se ndjehen inferiorë ndaj atyre...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X