Xhinxhivat e acaruara te bebes, si duhet te trajtohen ne menyren e duhur

0 0

Sipas mjekut Antonio Sacchiero të gjithë prindërit duhet të njihen sa më shumë me xhinxhivitin, i cili është një problem tek xhinxhivat e fëmijës dhe që mund ta prekë atë edhe më moshë të vogël. Në përgjithësi është një patologji me origjinë bakteriale dhe krijon plagë në zonën e mukozave të gojës.

Përse shkaktohet xhinxhiviti?

Kjo patologji është me origjinë bakteriale, ku bakteriet shumohen si pasojë e akumulimit në këtë zonë të gojës së një sërë ushqimeve. Më pas ato kthehen në burim bakteriesh. Gjithashtu mund të shkaktohen edhe nga mungesa e vitaminës C dhe B në ushqime, marrja e disa medikamenteve etj. Një rol të rëndësishëm luan edhe faktori gjenetik.

Cilat janë simptomat?

 • Gjakosje të xhinxhivave;
 • Fryrje;
 • Largimi i xhinxhivave nga dhëmbët;
 • Aromë e keqe e gojës.

Si duhet të trajtohen?

 • Higjena e mirë është shumë e rëndësishme. Kjo do të jetë një formë për të parandaluar gjakosjen dhe fryrjen e mishrave të dhëmbëve. Pasi fëmija konsumon ushqim duhet të lajë dhëmbët dhe nëse nuk ka ende asnjë dhëmb t’i pastrohen xhinxhivat me një garzë me ujë.
 • Fëmija duhet të ushqehet shëndetshëm. Nuk duhet të konsumojnë ushqime me sheqer apo kekë dhe biskota industrial. Dieta duhet të përmbajë sa më shumë vitamina dhe sidomos vitaminën C.
 • Duhet të konsumojë një caj malve (lule) e cila qetëson xhinxhivat e gjakosura. Idealja do të ishte të konsumohej në darkë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X