Cfare uji te pijme gjate gjidhenies?

0 0

Gjatë gjidhënies nëna ka nevojë të pijë shumë ujë në mënyrë që të rikuperojë sasinë e kripërave minerale të humbura gjatë ushqyerjes së fëmijës.
• Nuk është e këshillueshme pirja e ujit të rubinetit, por ai oligomineral,i cili është ideal edhe për fëmijën.
• Këshillohet të pihet uji oligomineral pasi favorizon punën e veshkave.
• Nuk këshillohet pirja e ujit me gaz i cili fryn stomakun e gruas si edhe favorizon kolikat e bebes.
• Një alternativë shumë e mirë do të ishte pirja e ujit të pasur me kalcium, i cili është shumë i rëndësishëm për kockat dhe dhëmbët.
• Uji i pasur me hekur dhe natrium këshillohet të konsumohet nga nënat që kanë mungesë të këtyre elementëve.
• Nëse nëna vuan nga krampet e gjymtyrëve këshillohet të pihet uji i pasur me magnez. Ky ujë këshillohet të pihet edhe nga nënat që kanë probleme me tretjen.

Lexoni dhe: Disa mite rreth pirjes se ujit nga femijet

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X