Çfarë tregojnë sytë për shëndetin? Në cilat raste duhet të shqetësohemi?

0 0

Shikim i turbullt papritur

Një humbje e papritur e qartësisë së shikimit mund të jetë shenjë e një problemi me rrjedhjen e gjakut në sy ose tru. Duhet të shkoni menjëherë tek mjeku për të parandaluar dëmtime serioze. Edhe nëse shikimi qartësohet shpejt, mos e anashkaloni këtë shenjë.

Sy të fryrë

Sasia e tepruar e hormoneve që prodhon tiroidja bëhet shkak për këtë problem. Ilaçet ose kirurgjia mund t’ju ndihmojnë të mbani nën kontroll prodhimin e hormoneve.

Shikim i turbullt

Kjo mund të jetë një shenjë e diabetit, për shkak të nivelit të lartë të sheqerit në gjak.

Rrathë brenda në sy

Nëse jeni nën 40 vjeç, kjo mund të jetë shenjë e pranisë së lartë të kolesterolit të rrezikshëm.

Qepalla të rëna

Kjo mund të jetë shenjë e dobësimit të muskujve. Ka raste kur nevojitet ndërhyrja kirurgjikale.

Bardhemat tuaja janë të verdha

Shpesh do të thotë që keni probleme të mëlçisë dhe shkaktohet nga nivele të larta të bilirubinës, lëndë që mëlçia e prodhon me shumicë nëse është e dëmtuar.

Pulitje e shpeshtë e syve

Këto janë jashtëzakonisht të zakonshme dhe pothuajse gjithmonë të padëmshme. Në raste jashtëzakonisht të rralla, mund të jenë një shenjë e një problemi me sistemin tuaj nervor, si skleroza e shumëfishtë.

Vështirësi në shikim në errësirë

Nëse është e vështirë të shihni në ndriçim të ulët, ju mund të keni nevojë për syze. Duhet të shtoni vitaminën A në dietën tuaj, e cila gjendet në patatet e ëmbla, mëlçinë e viçit, spinaq dhe karota.

Lexo edhe: Si te mbrojme syte e femijes?

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X