Çfarë ndodh me sistemin imunitar gjatë shtatzanisë?

Trupi i një nëne në pritje kalon në shumë ndryshime gjatë shtatënisë. Ekziston një ndryshim i plotë emocional, fizik dhe hormonal që ndodh gjatë kësaj kohe.
0 1

E gjithë kjo është për të akomoduar praninë e një qenieje të re që ushqehet në trupin e nënës. Ka qenë një fakt i pranuar gjerësisht se një shtatzani e shëndetshme zakonisht ndodh kur ekziston një ndërveprim i rregulluar mirë midis qelizave të nënës dhe fetusit.

Hulumtimet e fundit tani dëshmojnë se sistemi imunitar i një gruaje shtatzënë luan një rol shumë të rëndësishëm në sigurimin e një shtatzënie të suksesshme.

Keqkuptimi i antitrupave-antigjenit

Të gjithë e dimë se si funksionon imuniteti.  Trupi ynë lëshon antitrupa që sulmojnë qelizat e huaja që mund të dëmtojnë trupin tonë. Ky veprim i sistemit imunitar të njeriut kundër antigjeneve / trupave të huaj në kohë dështon kur bëhet implantimi i organeve. Në raste të tilla, trupi i një personi që ka nevojë për transplant organesh mund të refuzojë një organ dhurues duke supozuar se është një organ i huaj. Për shumë kohë, studiuesit ishin nën mendimin e gabuar se imuniteti i një gruaje shtatzënë reagon në të njëjtën mënyrë ndaj qelizave fetale.

Në një artikull të fundit të botuar në një revistë shkencore kryesore, Dr. Gil Mor – profesor i shkencave riprodhuese, gjinekologji dhe obstetrikë në Universitetin e Mjekësisë Yale, New Haven, CT- dhe kolegët e tij kanë shpjeguar sesi shkencëtarët kanë qenë për shumë vite të keqkuptuar nga prania e një numri qelizash imune në vendin e implantimit të embrionit. Supozohej se qelizat imune po luftonin për të ndaluar qelizat e huaja embrionale, të cilat, nga ana tjetër, po përpiqeshin të mbroheshin duke shtypur këtë përgjigje të qelizave imune. Nëse qelizat embrionale ishin të suksesshme në shtypjen e qelizave imune, implantimi doli të ishte i suksesshëm. Dhe kjo luftë supozohej se do të vazhdonte gjatë gjithë shtatzënisë. Prandaj, shkencëtarët kryesisht besonin se shtypja e sistemit imunitar të nënës do të shmangte refuzimin e fetusit, duke zvogëluar kështu shanset për një abort ose lindje të parakohshme.

Si funksionon sistemi imunitar gjatë shtatzanisë?

Një studim tjetër i rëndësishëm i realizuar nga studiuesit në Qendrën e Kërkimeve të Mjekësisë në Universitetin Stanford, California, duket se e ka përgënjeshtruar këtë mit. Në këtë studim, mjekët ndërtuan një model gjithëpërfshirës të sjelljes së qelizave imune njerëzore gjatë një shtatzanie normale. Për studimin, u regjistruan 21 gra shtatzëna që po merrnin kujdesin e rregullt antepartum në Spitalin e Fëmijëve Lucile Packard. Meqenëse 3 nga gratë lindën para kohe, ato u përjashtuan nga studimi. Pjesa tjetër u studiua për një profil të thellë, njëqelizor të përgjigjes sistematike imunitare ndaj shtatzënisë. Mostrat e tyre të gjakut u analizuan në intervale të rregullta gjatë gjithë shtatzanisë. Studiuesit krijuan një orë imunologjike të shtatzanisë për të ekzaminuar kohën e saktë të ndryshimeve të shkaktuara nga shtatzënia në rregullimin dhe funksionimin e imunitetit.

Studiuesit zhvilluan një algoritëm që mati afatin kohor imunologjik gjatë gjithë shtatzanisë. Ata zbuluan se gjatë shtatzanisë, sistemi imunitar ndryshoi funksionin e tij për të mbrojtur fetusin nga sulmi imunologjik i qelizave të nënës. Sistemi imunitar i nënës pësoi këtë ndryshim pa kompromentuar aftësinë e tij për të mbrojtur nënën nga infeksionet. Gjetjet e mahnitshme të këtij studimi sjellin një perspektivë të re për mënyrën se si shkencëtarët kanë qenë duke vëzhguar bashkëveprimin e qelizave imune gjatë shtatzanisë.

Lexo edhe: Pse kërthiza del jashtë gjatë shtatzënisë?  1. Çfarë ndodh me sistemin imunitar gjatë shtatzanisë? – Pergrate

    […] Çfarë ndodh me sistemin imunitar gjatë shtatzanisë?||KLIKONI KETU PER TE LEXUAR ARTIKULLIN […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shumë pranë kurës që fëmija...

Testuar në një grup majmunësh, një trajtim i ri bazuar në një dozë të vetme të dy antitrupave, rezulton i aftë për të parandaluar transmetimin e HIVit nga nënat e...

Koronavirusi në shtatzani, a ka...

Koronavirusi në shtatzani Siç e dimë, koronavirusi ka ardhur deri në Itali e Greqi dhe rastet e infeksionit rriten orë pas ore, si dhe frika. Gratë shtatzëna sigurisht paraqiten në...

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X