Cfare duhet te mendoj nese femija im ka nje shok imagjinar?

0 0

Sipas Patricia Henderson Shimm (edukuese e prindërve në lidhje me zhvillimin e fëmijës, diplomuar në “Bernard College Center for Toddler Development” ku ushtron edhe profesionin e saj), është shumë normale që fëmija juaj të ketë një shok imagjinar. Ajo e quan këtë aftësi shumë kreative të fëmijës. Sipas saj kjo krijesë imagjinare e ndihmon dhe shoqëron fëmijën në rrugëtimin e njohjes së botës. Fëmija me anën e këtij personazhi mëson të mirën dhe te keqen. Për shembull nëse fëmija thotë se “Ana” e derdhi qumështin mbi libër, ju mund t’i mësoni “Anës” bashkë me të se cilat janë rregullat e familjes dhe si duhet apo nuk duhet të sillet.
Si duhet të sillemi?
Normalisht ju nuk duhet të reagoni negativisht nëse fëmija ju përmend shokun imagjinar. Kjo nënkupton që ju nuk duhet të mohoni ekzistencën e tij, por as të pretendoni se po flisni me shokun imagjinar. Ju nuk duhet ta bëni atë të ndihet argëtues që është duke folur me një person që nuk ekziston.
Ju gjithashtu duhet ta lini të qetë të “shijojë shoqërinë” e mikut të tij/saj pasi është diçka që do të largohet me kalimin e kohës.

Lexo edhe: Shpesh femijet frikesohen per shkak te shokeve 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X