Çfarë duhet të keni çdo ditë në tryezë për lëkurë të shëndetshme?

0 0

 

Sekreti për një lëkurë të shëndetshme, janë ushqimet e pasura me omega 3, omega 6, antioksidantë dhe vitamina E, ushqyes të vlefshëm që mund të mbajnë lëkurën të hidratuar dhe të luftojnë rrudhat.

Ndaloni plakjen në tavolinë

Çdo ditë duhet të keni një ose më shumë nga këto ushqime për lëkurën në tryezë:

  • salmon, sardele, arra dhe bajame, të gjitha burime të bollshme të omega 3 dhe vitaminës E;
  • farëra vajore, në veçanti farat e lulediellit, të cilat përmbajnë sasi të konsiderueshme të zinkut dhe vitaminës E;sojë, e cila përmban isoflavone, substanca që mund të mbrojnë epidermën;
  • avokado, burimi i yndyrave të shëndetshme dhe vitaminës E;
  • vaj ulliri, burim i polifenoleve dhe vitaminës E;
  • çaj jeshil, i pasur me antioksidantë, të cilët rrisin qarkullimin e gjakut në lëkurë, i cili siguron oksigjen dhe lëndë ushqyese;
  • çokollatë e zezë, e pasur me flavonoide;
  • mango, papaja, speca, spinaq dhe lakra, të pasura me karotenoide, të cilat mbrojnë nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe ekspozimi ndaj diellit.

Uji me bollëk

Një vend i veçantë në tryezë duhet të rezervohet për ujin, përbërës thelbësor i organizmit dhe thelbësor për zhvillimin e të gjitha proceseve fiziologjike dhe reaksioneve biokimike. Kërkesa e përditshme e ujit ndryshon nga individi në individ dhe varet nga disa faktorë: përbërja e dietës, klima, aktiviteti fizik. Megjithatë, sasia e rekomanduar është rreth 1.5 litra në ditë, dmth. 6-8 gota, që do të konsumohen si gjatë ngrënies ashtu edhe gjatë ditës.

Ta dini!

Prania e përditshme e omega 3, omega 6, antioksidantëve dhe vitaminës E në dietë gjithashtu ndihmon në parandalimin e inflamacionit.

Lexo edhe: Perdorni laker dhe domate kunder rrudhave te fytyres


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X