Buzeqeshja e femijeve, eshte dicka e vetedijshme apo rastesore?

0 0

Fëmijët janë ata që na “vjedhin” zemrën menjëherë, që na bëjnë t’i duam, t’i vështrojmë vazhdimisht edhe t’i kontrollojmë nëse marrin frymë ndërsa janë në gjumë… Fëmijët janë ata që na bëjnë të presim me padurim një buzëqeshje, dhe në një moment, krejt papritur ajo buzëqeshje vjen! Është pikërisht ky moment që na bën të ndihemi më të lumturit në botë para asaj fytyre të vogël që shpreh emocione pozitive.

Por ndonjëherë mund të pyesim veten, “përse qeshi bebi im”? Në lidhje me këtë na përgjigjen ekspertët me anën e një studimi të publikuar në “Plus One”.

Buzëqeshja e bebeve ndodh në mënyrë të vetëdijshme!

Ata e dinë se më ketë duhet të qeshin, dhe e përdorin atë si një mënyrë për të marrë një buzëqeshje edhe nga prindërit. Por nuk përfundon këtu, fëmija zgjedh edhe momentin e duhur për të shijuar në mënyrë të plotë këtë buzëqeshje.

Sipas Javier Movellan, studiues ne “Machine Perception Laboratory”, në Universitetin e Karolinës, edhe nëna e kupton mënyrën si vepron fëmija. Studiuesit janë ende duke u përpjekur të vërtetojnë se kjo buzëqeshje është e qëllimshme dhe se kjo tentativë për të ndërvepruar me prindërit vjen si pasojë e një mekanizmi konjuktiv të zhvilluar sipas moshës së fëmijës. Ndërsa presim rezultatet përfundimtare që do të na informojnë në lidhje me zhvillime interesante të fëmijës, na duhet të shijojmë dhe t’i përgjigjemi atyre buzëqeshjeve të mrekullueshme që vijnë nga fëmija jonë.

Lexo edhe: Pse femija im nuk buzeqesh ende?

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X