Ankthi tek femijet

0 0

 

Është shumë e natyrshme që prindërit të jenë të shqetësuar për mirëqenien e fëmijës së tyre. Ata vazhdimisht përpiqen të sigurojnë që fëmijët e tyre të marrin ushqimin dhe edukimin më të mirë për të pasur një jetë të shëndetshme dhe të begatë. Por ndërsa shumica e prindërve arrijnë të marrin pjesë në mirëqenien fizike të fëmijës, shëndeti i tyre mendor shpesh injorohet. Megjithatë, prindërit nuk mund të fajësohen për të. Përkundrazi, është mungesa e vetëdijes që duket të jetë “fajtorja”. Një çështje e tillë e shëndetit mendor, që fatkeqësisht është në rritje, është ankth.

Më parë, ankthi konsiderohej vetëm si një sëmundje që prekte të rriturit. Megjithatë, tani është gjetur se mund të prekë edhe fëmijët.

Çfarë është ankthi i fëmijërisë?

Një pjesë e ankthit është normale në jetën tonë të përditshme. Çrregullimi i ankthit karakterizohet nga ndjenja të tepruara të frikës dhe shqetësimit. Mund të prekë të gjithë pa marrë parasysh moshën, duke përfshirë fëmijët dhe adoleshentët. Megjithatë, pengesa më e madhe në diagnostikimin e ankthit është procesi i diferencimit midis çrregullimeve të shëndetit mendor dhe çrregullimeve të sjelljes. Kjo për shkak se simptomat në të dyja rastet duken pak a shumë të ngjashme. Por gjithnjë e më shumë është e vështirë të identifikohen tek fëmijët, sepse shpesh këto mbivendosen me njëra-tjetrën.

Për shembull, prindërit shpesh i gjejnë fëmijët duke theksuar se do të përmirësohen në një lëndë të caktuar në shkollë, të cilin ata mendojnë se nuk janë aq mirë mirë sa “duhet”. Dhe pastaj, fëmija ankohet për dhimbje në stomak ose dhimbje koke kurdoherë që ai / ajo duhet të paraqitet për një provim në lëndën në fjalë. Kjo i bën prindërit të besojnë se kjo është për shkak të stresit ose aftësisë së kufizuar të mësuarit. Sidoqoftë, fëmija juaj nuk mund të vuajë nga një paaftësi e vërtetë në të mësuar. Ajo që ndodh është se për shkak të ankthit, fëmija juaj mund të jetë i bindur se ai / ajo nuk është i mirë në këtë lëndë mësimore. Kjo e bën atë të humbasë vëmendjen dhe përqëndrimin.

Ndonjëherë, një fëmijë me ankth mund të preokupohet me mendime shqetësuese. Këto mendime mund të lindin për shkak të situatave të caktuara, të vështira në familje, apo edhe në lagje, të cilat mund ta bëjnë fëmijën të shqetësuar për sigurinë personale dhe familjare.

Shenjat për të cilat duhet të shikoni tek fëmijët me ankth?

Një nga simptomat më të zakonshme të ankthit tek fëmijët janë simptomat somatike të dhimbjes së kokës dhe dhimbjes së stomakut.

Simptoma të tjera përfshijnë:

  • janë të shqetësuar;
  • gjendje nervozizmi;
  • përqëndrim i dobët;
  • refuzim për të shkuar në kopsht/shkollë;
  • vështirësi për të fjetur;
  • vendosja e pritshmërive të larta akademike dhe sportive për veten

Çfarë mund të bëjnë prindërit për të ndihmuar fëmijën e tyre?

Filloni me respektimin dhe identifikimin e sjelljes së fëmijës suaj. Mos kërkoni ndryshime anormale ose të papritura. Për shembull, nëse fëmija juaj shpesh ankohet për dhimbje në stomak ose dhimbje koke për të qëndruar larg shkollës, përpiquni të zbuloni se çfarë po shkakton një reagim të tillë. Kontrolloni me mësuesin e shkollës së fëmijës tuaj ose me shokët e tij / saj. Më e rëndësishmja, bëni një bisedë me zemër me fëmijën tuaj për të kuptuar frikën ose pengesat e tij / saj.

Nëse keni nevojë, përpiquni ta keni këtë bisedë në një vend të largët nga shtëpia, si një park ose një vend ku shiten akullore, ku fëmija juaj nuk është shumë i stresuar.

Megjithatë, nëse sjellja e fëmijës suaj vazhdon të jetë e njëjtë edhe pas përpjekjeve tuaja, mos u trembni nga marrja e ndihmës profesionale.

Lexo edhe: Ne cilen moshe stresi prek femijet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X