Ankthi nga matematika fillon shumë herët tek fëmijët

0 0

 

Ankthi rreth matematikës mund të fillojë herët, që në shkollat fillore. Kështu thotë një grup studiuesish nga Universiteti i Kembrixhit që ka studiuar fenomenin.

Vajzat më të shqetësuara

Studiuesit përfshinë 2700 studentë anglezë dhe italianë me qëllim që të kuptonin nivelin e tyre të ankthit për matematikën dhe për ecurinë e shkollës në përgjithësi. Përgjigjet e 1000 studentëve italianë të intervistuar treguan se vajzat kanë nivele më të larta të ankthit për matematikën. Ky ndryshim mund të pasqyrojë praninë e stereotipeve gjinore që ende vazhdojnë në kulturat tona. Këto stereotipe, të cilat nuk kanë bazë shkencore, i paraqesin vajzat si më pak të kualifikuara në matematikë.

Ankthi ndikon edhe më të mirët

Megjithatë, nuk janë vetëm nxënësit që marrin nota të ulëta, por edhe ata me aftësi të larta që janë në gjendje të marrin rezultate të larta në këtë lëndë vuajnë nga ankthi i rëndë. Sipas Amy Devine, bashkautore e raportit, duke pasur parasysh se këta fëmijë janë të mirë në detyrat e shtëpisë, ekziston rreziku që ankthi i tyre të kalojë pa u vënë re nga mësuesit dhe prindërit, të cilët mund t’i kushtojnë vëmendje vetëm performancës së shkollës dhe jo faktorëve emocionalë. Kjo ndjenjë e pakëndshme mund të ketë efekte negative edhe në afat të gjatë, për shembull duke kushtëzuar zgjedhjet e studentëve, të cilat do të shmangin regjistrimin në fakultete shkencore, edhe pse kanë të gjitha aftësitë për të qenë të suksesshëm në atë fushë.

Rëndësia e emocioneve

Aspektet emocionale luajnë një rol qëndror në mësim. Kur pritshmëritë e nxënësit, familjes, mësuesit ose konteksti social janë shumë të larta, nxënësi mund të arrijë nivele të larta ankthi dhe të ketë një sukses të vogël. Dështimi, nga ana tjetër, mund të ndikojë në shfaqjet e mëvonshme, në një rreth negativ që rritet, duke përforcuar çdo mangësi njohëse. Ideale do të ishte, pra, të mos ngarkoni fëmijët dhe adoleshentët me këto pritshmëri dhe të mos ushqeni konkurrencën në një mënyrë të theksuar.

Mësuesit, prindërit, vëllezërit e motrat dhe shokët e klasës luajnë një rol në formën e ankthit të matematikës tek një fëmijë. Prindërit dhe mësuesit duhet t’i kushtojnë vëmendje mënyrës se si ata, pa dashje, rrezikojnë të kontribuojnë në këtë formë ankthi.

Lexo edhe: 8 shprehje qe tregojne se femijet kane ankth


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X