A rrezikon fëmija të sëmuret me astmë nga klori i pishinave?

0 0

Gjatë stinës së dimrit një nga aktivitetet e frekuentuara nga fëmijët janë pishinat e mbyllura, ku ata zhvillojnë sportin e notit. Por a shkakton klori i tyre astmë te të vegjlit?

Është e sigurt për ju të merrni fëmijën në seanca noti. Është mirë që fëmija të mësojë të notojë dhe kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për ju që të argëtoheni së bashku.

Ju mund të keni dëgjuar se fëmijët që përdorin rregullisht pishina të mbyllura mund të kenë një rrezik në rritje të zhvillimit të astmës. Është e mundur të thithësh më shumë klor nga pishinat e mbyllura, sepse sasia e ajrit është e limituar. Fëmijët e vegjël mund të thithin më shumë klor, sepse përdorin pishina të posaçne për ta, të cilat janë më të ngrohta dhe me shumë spërkatje.

Megjithatë, duhen bërë më shumë kërkime. Mund të ketë një shpjegim tjetër pse fëmijët në këto studime kanë zhvilluar astmë.

Është e kuptueshme që të shqetësoheni për ekspozimin e fëmijës suaj ndaj kësaj lënde kimike. Por kjo është një situatë ku anët pozitive me siguri tejkalojnë ato negative. Pra, lëreni të kënaqet fëmijën në ujë.

Ka shumë arsye përse është ide e mirë ta çoni fëmijën në pishina:

  • Mësimi i notit është më i lehtë për fëmijët e vegjël.
  • Do të ndihmojë për ta mbajtur atë të sigurt më vonë në det.
  • Është mënyrë e mirë për aktivitet fizik.
  • Fëmijët do të argëtohen shumë.

Lexo edhe: Pishinat plastike, kujdes me femijet! Jane te rrezikshme


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X