Pishinat plastike, kujdes me femijet! Jane teper te rrezikshme

0 0

Jua themi këtë pasi në Sant’Agostino pranë Viçencës në Itali, një vajzë 14 muajshe ka rrezikuar jetën e saj pikërisht në një pishinë të përshtatshme për t’u përdorur në shtëpi. Ajo ka rrezikuar të mbytej brenda oborrit të shtëpisë!

Një mëngjes mes familjarëve

Ditën e Shtunë fëmija ndodhej në Viçenca bashkë me prindërit për të kaluar fundjavën me familjarët dhe gjyshërit dhe po atë ditë nëna e saj kishte fryrë pishinën për ta bërë të argëtohej. Gjthçka ndodhi ndërsa nëna është futur brenda në shtëpi për të marrë një peshqir duke e lënë  vajzën të luajë në pishinën e thellë rreth 30 cm, duke mos menduar aspak për rrezikun që i kanosej vajzës. Por instikti i nënës është tepër i fuqishëm ndonjëherë! Ajo telefonon nga brenda shtëpisë gjyshin të kontrollonte vajzën që ndodhej në anën tjetër të kopështit në pishinë dhe ajo telefonatë i shpëtoi jetën vajzës së vogël! Ai e gjen përmbys, me fytyrën në ujë, e cila u dërgua menjëherë në spital për të marrë ndihmën e parë, ndërsa në ambulancë i bëhej frymëmarrja artificiale. Do të mjaftonin vetëm pak minuta për t’i marrë jetën!

Kujdes!

Pra asnjëherë mos e lini fëmijën vetëm në pishinë dhe të largoheni. Do t’ju këshillonim që ndërkohë të kontrolloni edhe blerjet që bëni, nëse fëmija është nën 3 vjeç nuk duhet të blini një pishinë me thellësi të tillë, pavarësisht se mund t’ju duket argëtuese. Nga ana tjetër duhet që gjithmonë ta shfryni apo zbrazni ujin e pishinës pasi keni përfunduar së përdoruri sepse fëmija mund të shkojë atje në një tjetër moment duke rrezikuar mbytjen! Të njëjtat këshilla vlejnë edhe për në det!

Lexoni dhe: A dinë fëmijët të notojnë sapo lindin?

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X