A ndikojnë zakonet e nënës në shtatzani në orientimin seksual të fëmijës?

0 0

Sipas një libri të ri të quajtur “Ne jemi truri ynë” nga neurologu holandez Dik Swaab, stresi si dhe pirja e duhanit ose marrja e amfetaminëve gjatë shtatzënisë luan një rol të madh në seksualitetin e fetusit në zhvillim. Ai thotë se ka studime të shumta akademike për të mbështetur këtë hipotezë dhe se truri te fetuset fillon të zhvillohet që në dy javë.

“Ekspozimi para lindjes si ndaj nikotinës ashtu edhe amfetaminës rrit mundësinë që vajzat të bëhen lesbike”, thotë Swaab, profesor i neurobiologjisë në Universitetin e Amsterdamit në librin e tij. “Gratë shtatzëna që vuajnë nga stresi kanë gjithashtu më shumë gjasa të kenë fëmijë homoseksualë të të dy gjinive, sepse niveli i tyre i rritur i kortizolit të hormoneve të stresit ndikon në prodhimin e hormoneve seksuale të fetusit”.

“Edhe pse shpesh supozohet se zhvillimi pas lindjes gjithashtu ndikon në mënyrë të rëndësishme në orientimin tonë seksual, nuk ka prova për këtë,” thotë ai në librin e tij.

Kur ai fillimisht hulumtoi dallimet në trurin e homoseksualëve dhe heteroseksualëve në vitet 1980, pati një protestë të madhe nga aktivistët e të drejtave të homoseksualëve, të cilët thanë se gjetjet e tij e trajtuan homoseksualitetin si një “problem mjekësor”. Por profesor Swaab thotë se pikëpamja e tij që seksualiteti vendoset në mitër hedh poshtë argumentin, e bërë shpesh nga grupet konservatore, që njerëzit homoseksualë mund të “shërohen”.

Ndërsa faktorët jetësorë të nënës janë vetëm një ndikim mbi fetusin, Swaab ka pranuar se gjenetika luan rolin më të rëndësishëm.

Lexo edhe: Femijet e shendetshem marrin zakonet e nenes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X