loading

A ndikojnë pajisjet WiFi në fertilitetin mashkullor?

Nëse keni qenë duke u përpjekur për të ngjizur një fëmijë për një kohë të gjatë dhe nuk keni pasur shumë sukses, përgjigjja mund të jetë në dhomën tuaj.
0 0

Kumiko Nakata, një studiues nga Japonia, zbuloi se valët elektromagnetike nga pajisjet WiFi, si telefonat celularë dhe router-ët në shtëpi, mund dëmtojnë në mënyrë të konsiderueshme spermatozoidët.

30% e problemeve të fertilitetit në çifte është për shkak të meshkujve

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 15% e çifteve në botë kanë probleme kur vjen fjala për të krijuar një shtatzëni.  Dhe të paktën një e treta e problemeve të fertilitetit vijnë nga burrat. Natyrisht, infertiliteti i meshkujve mund të shkaktohet nga shumë gjëra, si ajri i ndotur, stresi, dietat e varfra, gjenetika etj.

Por mund të ndodhë edhe që mbajtja e telefonit në xhep të jetë shkaktari që po pengon “rritjen e familjes suaj”.

Eksperimenti me ekspozimin ndaj WiFi

Shkencëtarët japonezë morën mostra nga një grup prej 51 burrash dhe i ndanë në 3 grupe. Ata gjithashtu përdorën një pajisje WiFi dhe një telefon celular.

Një grup i mostrave nuk u ekspozua para një routeri. Grupi i dytë  u ekspozua, por kishte një mburojë mbrojtjeje nga WiFi. Dhe grupi i tretë kishte ekspozim të plotë. Mostrat u vendosën afër pajisjes WiFi, dhe u përsëritën para një telefoni celular.

Sperma dëmtohet pas 2 orësh.

Zbulimet ishin pak të frikshme. Duke qenë nën ndikimin e një sinjali WiFi për 30 minuta nuk kishte ndonjë efekt, por nga ekspozimi më i gjatë filluan të shfaqeshin ndryshime. Pas vetëm 2 orëve shkalla e lëvizshmërisë tek spermatozoidet e grupit të paekspozuar ndaj WiFi ishte 53.3%, e grupit që përdori mburojë ishte 44.9%, dhe grupit të ekspozuar vetëm 26.4%. 24 orë më vonë norma e spermatozoideve të pajeta për grupin e ekspozuar ishte 23.3% krahasuar me 8.4% për mostrat e paekspozuara.

Kemi më shumë telefona celularë sesa njerëz.

Statistikat thonë se këto ditë, numri i telefonave celularë aktivë është më i madh se popullsia në botë, që do të thotë se shumë njerëz kanë më shumë se një telefon dhe efekti nga valët e tij mund të jetë tepër serioz dhe s’duhet injoruar.

Një zgjidhje e thjeshtë si mbajtja e telefonit në tavolinë në vend të xhepit do të bënte ndryshim për disa familje.

Lexo edhe: Infertiliteti nuk është anormal, mos e trajtoni si të tillë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon stili i jetesës...

Për burrat infertiliteti më i zakonshëm është ai i varikocelës, i ndjekur nga inflamacioni i testikujve, sëmundja e prostatës. Për gratë janë patologji të tilla si fibroidet e mitrës, endometrioza,...

A mund t’ju ndihmojë realisht...

Sidoqoftë, akupunktura nuk është më vetëm një kuriozitet ekzotik. Njerëzit bëjnë akupunkturë për përfitime të shumta shëndetësore. Përfitimet e akupunkturës gjithashtu mbështeten nga profesionistë mjekësorë duke e bërë atë të...

Kafja në kapsula, e dëmshme...

Konsumi i kafesë në kapsula po rritet gjithnjë e më shumë. Edhe pse është më e shtrenjtë se kafeja tradicionale, ajo preferohet sepse është më praktike, më e shpejtë, si...

Si të ngelesh shtatzënë?

Mendimi për të ngjizur një fëmijë është diçka shumë emocionuese për çiftin, por ndonjëherë rezulton të mos jetë edhe aq e thjeshtë. Mosha, pesha, mirëqënia e përgjithshme etj mund të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X