A mund ndikojnë gjenet në infertilitetin mashkullor? Studimi i ri zbulon të vërtetën

0 0

Një studim i fundit tek minjtë meshkuj jopjellorë ka treguar për mungesën e një gjeni riparues.

Gjeni i njohur si XRCC1, është vendimtar për zhvillimin e spermës, dhe siguron sasinë e lartë të spermës, lëvizjen e shpejtë, formën normale dhe përqendrimin e fortë.

Më parë nuk ishte e qartë  sesa i rëndësishëm ishte ky gjen për fertilitetin mashkullor.

Por një studim i ri nga studiuesit kinezë zbuloi se kjo është e vetmja gjë që përcakton cilësinë e spermës.

Ekspertët thonë se ky zbulim është shumë i rëndësishëm për njerëzit, pasi të dhënat tregojnë një rritje shqetësuese të meshkujve infertilë.

Megjithatë, është e paqartë se çfarë mund ta shkaktojë mungesën e këtij geni.

“Edhe dëmtimi më i vogël i ADN-së në spermatozoidet e meshkujve mund të zvogëlojë pjellorinë dhe të rrisë rrezikun e sëmundjes tek pasardhësit”, thanë studiuesit.

Shqetësimet për infertilitetin mashkullor u rritën në mënyrë globale në 2017, kur hulumtuesit në Izrael dhe SHBA publikuan të dhëna tronditëse se spermatozoidet tek meshkujt që jetojnë në vendet perëndimore kanë rënë me 59.3% në 40 vitet e fundit.

Duke shqyrtuar studimet e mëparshme, studiuesit zbuluan se, që nga viti 1973, përqendrimi i spermës tek meshkujt perëndimorë kishte rënë me më shumë se 52%, duke rënë mesatarisht me 1.4% çdo vit.

Për më tepër, në korrik 2017 u tha se pjelloria në SHBA arriti në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Geni XRCC1 ka qenë prej kohësh i njohur si mbrojtës në shumë lloje qelizash, dhe ky studim i ri është shumë i rëndësishëm në kontekstin e rëndësishëm të spermatogenezës.

Lexo edhe: Keshilla per meshkujt: Si te shmangni infertilitetin per te qene pjellor egjithe jeten






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X