A mundet nje grua shtatzane te perdore vajra esenciale?

0 0

Mjekja gjinekologe Denise Tiran pohon se përdorimi i tyre është deri diku i lejuar nëse gëzoni shëndet të mirë dhe keni një shtatzani pa probleme por që gjithsesi duhet të tregoni shumë kujdes dhe të informoheni mirë në lidhje me cilësinë e produktit që jeni duke përdorur.

Përse duhet të kemi kujdes?

Sepse ato përthithen nga trupi dhe kanë të njëjtin efekt mbi fëmijën si medikamentet. Është e këshillueshme të përdoren në sasi të kufizuar me vajin e masazhit apo të përhapen në ajër në shtëpi me anën e aparatit aromatizues.

Nëse dëshironi të përdorni një vaj esencial duhet të merrni masat e duhura:

 • Përdorni vetëm një pikë vaj në secilin masazh;
 • Mos përdoni të njëjtin vaj për një kohë të gjatë;
 • E holloni atë me vaj tjetër (1 pikë vaj me 5 ml nga vaji tjetër). vaji i bajames mund të përdoret si hollues;
 • Hidhni një pikë në aparatin aromatizues por mos e lini të punojë më shumë se 10 minuta pasi mund t’ju provokojë të vjella;
 • Më e mira është të filloni të përdorni një vaj esencial pas trimestrit të parë.

Mund të përdorni:

 • Vajin e agrumeve;
 • Vajin e kamomilit;
 • Të piperit të zi;
 • Të lules “lavender”;
 • Të mentes;
 • Vajin e lules “Ylang-Ylang”;
 • Vajin e eukaliptusit;
 • Vajin e lules se quajtur “bergamot” etj.

Mos përdorni:

 • Vajin e rozmarinës;
 • Vajin e lule jaseminit;
 • Vajin e trëndafilit;
 • Vajin e borzilokut etj.

Para se të vendosni ta përdori pyesni më parë mjekun tuaj gjinekolog.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X