A më bën jo pjellore aktiviteti i tepërt fizik?

0 0

A ndikon negativisht aktiviteti fizik në ciklin menstrual dhe pjellorinë tuaj?

Aktiviteti fizik i moderuar është i mirë për ju. Por nëse punoni shumë dhe jeni nën peshë, kjo mund të ndikojë në fertilitetin tuaj.

Profesionistët e shëndetësisë do t’ju konsiderojnë nën peshë nëse indeksi i masës trupore (IMT) është nën 18.5.

Nëse jeni nën peshë, truri juaj nuk mund të shkaktojë lirimin e një hormoni që është i nevojshëm për ovulimin. Ky hormon, i quajtur gonadotropin (GnRH), është një nga disa që i bëjnë vezoret tuaja të zhvillojnë një ose më shumë vezë çdo muaj.

Pa GnRH, vezët tuaja nuk mund të zhvillohen dhe ovulimi nuk do të ndodhë. Si rezultat, ju mund të keni perioda të parregullta ose të mos keni fare perioda.

Nëse është kështu, mjeku juaj mund të rekomandojë që të lehtësoni stërvitjen dhe të përpiqeni të merrni më shumë kalori. Kjo duhet të ndihmojë në rregullimin e periodave tuaja. Duke pasur një cikël të rregullt menstrual zakonisht është një shenjë që ju mundeni të ovuloni.

Një mënyrë jetese e shëndetshme është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar stresin.

Lexo edhe: Aktiviteti fizik ne shtatzani ul me 25% rrezikun e komplikimeve pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X