A është normale që fëmija të vjellë kur po i dalin dhëmbët?

0 1

Është ende një faktor i diskutueshëm nëse shkaktohet vjellje tek fëmija për shkak të daljes së dhëmbëve. Shumica e mjekëve thonë se të vjellat, diarreja dhe skuqja e lëkurës nuk shkaktohen për shkak të daljes së dhëmbëve. Kur ndodhin simptoma të tilla të rënda, duhet të konsultoheni me mjekun e familjes. Nuk rekomandohet asnjë ilaç, apo bar në këtë gjendje por janë mjekët ata që duhet të vlerësojnë pse fëmija po vuan nga vjellja.

Çfarë është dalja e dhëmbëve dhe kur fillon?

Mes muajit të 6 deri në muajin e 24 muaj pas lindjes së foshnjës, në përgjithësi shfaqet dhëmbi i parë. Kur dhëmbët e foshnjës dalin ose çajnë mishrat e dhëmbëve, ata shfaqin simptoma të ndryshme për të shprehur shqetësimin e tyre duke qenë nervozë ose duke vënë objekte në gojën e tyre. Nëse foshnja ndodh të jetë zhvilluar më herët, dhëmbi i parë mund të dalë që kur fëmija është 3 muajsh. Dita kur duket dhëmbi i parë është një moment historik për t’u festuar dhe data mund të shënohet në ditarin e fëmijës. Deri në kohën kur fëmija juaj është 3 vjeç, ai do të ketë 20 dhëmbë. Shumica e prindërve e kujtojnë periudhën e daljes së dhëmbëve të foshnjës së tyre pasi ata përjetojnë shumë shqetësime.

A shkakton dalja e dhëmbëve vjellje tek foshnjat?

Dalja e dhëmbëve është një moment historik, emocionues në jetën e një fëmije, ndonëse shpesh nuk është një përvojë shumë e këndshme për disa. Çdo fëmijë përjeton simptoma të ndryshme gjatë procesit të daljes së dhëmbëve. Ekspertët besojnë se dalja e dhëmbëve mund të shkaktojë dhimbje të përgjithshme ose dhimbje të lokalizuar, por ka më gjasa që të shkaktojë skuqjen ose vjelljen. Pediatri duhet të përpiqet të zbulojë nëse ndonjë arsye tjetër është përgjegjëse për të vjellat. Imuniteti pasiv që një fëmijë fiton nga nëna cenohet për shkak të ekspozimit të foshnjës ndaj një sërë ushqimesh që kafshon apo përtyp pasi i kanë dalë dhëmbët e parë. Ju mund të pyesni, a mund të shkaktojë kjo situatë, vjellje gjatë natës? Ndodh shumë rrallë që foshnjat të vjellin gjatë gjumit të tyre nëse nuk kanë një infeksion bakterial apo dispepsi. Është e vështirë të parashikohet fillimi i daljes së dhëmbëve tek bebet me saktësi.

Si të menaxhoni simptomat e daljes së dhëmbëve?

Dalja e dhëmbëve tek të vegjlit nuk tregon kurrë ndonjë simptomë të veçantë. Disa foshnje jargëzohen, disa bëhen nervozë disa të tjerë kanë vështirësi për të fjetur gjumë gjatë periudhës së daljes së dhëmbëve.

Një tregues se kur fëmija juaj po përjeton daljen e dhëmbëve është një shenjë e bardhë në mishin e dhembëve të tij.

Kur bebave fillojnë t’u dalin dhëmbët dhe ndërkohë jargëzohen duhet të përpiqeni ta mbani të thatë duke i vënë një grykore, pasi foshnja nuk do të ndihet rehat me rroba të lagura. Kur foshnjat fillojnë të sillen nervozë, nënat mund të kuptojnë se ata nuk po ndihen mirë dhe ky është një një tregues tjetër se bebes po i dalin dhëmbët.

Nëse fëmija juaj ndodh që të ketë mishrat e kuq, mund t’i jepet një lehtësim foshnjës duke masazhuar me lehtësi zonën e dhëmbëve me gishtat tuaj.

Një simptomë tjetër që konfirmon fazën e daljes së dhëmbëve tek foshnjat është se qajnë aq shumë dhe shpesh pasi sikleti i daljes së dhëmbëve bëhet i padurueshëm. Nënat e reja përpiqen për të gjetur simptomat e tjera dhe të përpiqen për të qetësuar fëmijën.

Bebet tregojnë simptoma të ndryshme gjatë daljes së dhëmbëve. Kur ata fillojnë të përtypin çdo gjë që u del para, kjo është një shenjë e sigurt se po dalin dhëmbët dhe duhet që t’u siguroni lodra të pastra, të buta ose ushqime që mund t’i zbusin mishrat e tyre.

Foshnjave mund t’ju jepet ndihmë për dhimbjen e tyre të padurueshme duke ju vënë një kompresë të ftohtë pse duke u dhënë një lugë të ftohtë që të zvogëlojnë sikletin.

Është një fakt mjaft i njohur se dalja e dhëmbëve, edhe pse një moment i rëndësishëm në jetën e bebit, mund të shkaktojë netë pa gjumë. Është një detyrë mjaft sfiduese për prindërit e rinj të kuptojnë shkakun e shqetësimit të foshnjave të tyre. Ndërsa foshnjat vazhdojnë të rriten, ata bëhen të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve që mund të shkaktojnë të vjella. Ndonjëherë, intoleranca ndaj një ushqimi të caktuar mund të shkaktojë vjellje. Prindërit dhe kujdestarët duhet të merren me procesin e marrjes së dhëmbëve shumë butësisht dhe me durim.

Lexo edhe: Si te lehtesojme dhimbjet e daljes se dhembeve?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X