A duhet te shqetesohemi ne lidhje me pucrrat ne lekuren e bebes?

0 1

Pucrat e vogla që do të shfaqen në lëkurën e bebes janë shumë normale dhe mund të kërkojnë pak kohë që të zhduken. Ato mund të shfaqen në javën 2-3 të jetës dhe të largohen në muajin 4-6 të jetës, kjo pasi në organizmin e fëmijës do të qarkullojnë ende hormone e nënës.
Si duhet të trajtojmë pucrrat e bebes?
Nuk duhet të harroni në asnjë moment se lëkura e tij është tepër delikate dhe për këtë arsye nuk duhet në asnjë mënyrë t’i ngacmoni duke u përpjekur t’i shtypni. E vetmja gjë që mund të beni është të lani fytyrën e fëmijës 2-3 herë në ditë vetëm me ujë dhe më pas ta thani mirë. Gjithashtu një trajtim ideal do të ishte edhe qumështi i gjirit, kjo pasi ai ka veti anti-mikrobiale. Pra në këtë mënyrë bie poshtë edhe teoria se këto pucra shkaktohen nga qumështi i gjirit.
A do të ngelen shenja në lëkurën e fëmijës?
Ju duhet të qetësoheni pasi në lëkurë nuk do të ngelet asnjë shenjë. Të gjitha do të largohen brenda pas javësh dhe lëkura e tij do të jetë sërish perfekte.

Lexoni edhe: Si ta mbajme lekuren e femijes te shendetshme?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X