8 shenjat që tregojnë se fëmija ha më shumë kripë se ç’duhet

0 0

Shumica e fëmijëve konsumojnë kripë më shumë se sasia e lejuar. Edhe nëse ju mund të mbani larg kripën prej tyre, ata mund ta marrin në shumë mënyra.

Shenjat që tregojnë se fëmija po konsumon më shumë kripë se ç’duhet

Etje e tepërt

Nëse vëreni se fëmija juaj ka etje të pazakontë dhe nuk ka shpjegim të dukshëm, siç është moti i nxehtë ose stërvitja, vlerësoni sasinë e natriumit në dietën e tij, duke marrë parasysh të gjitha ushqimet në shtëpi dhe në shkollë, ushqime të përpunuara dhe pijet.

Dëshira për ushqime të kripura

Nëse vini re se fëmija ka shumë dëshirë për ushqime të kripura, përpiquni të shtoni erëza si majdanoz, piper në vend të kripës në gatime.

Presion të lartë të gjakut

Shtatë për qind e fëmijëve të moshës 3 deri në 18 vjeç kanë ose para-hipertension ose hipertension, sipas një studimi të publikuar në American Family Physician. Ashtu si tek të rriturit, hieprtnesioni tek fëmijët mund të jetë i fshehtë dhe nuk shfaq simpotma.

Urinë e errët, shumë e verdhë

Ka shumë arsye përse ngjyra e urinës mund të jetë më e theksuar, por teprimi i sasisë së natrumit është një prej tyre.

Ushqime të paketuara

Shumica e ushqimeve të paketuara dhe të përpunuara janë të larta në natrium, prandaj është më mirë që t’i shmangni ato, duke i zëvendësuar me gjëra më të shëndetshme si kokoshka, perime, fruta etj.

Fitimi i peshës pa ëmbëlsira ose yndyra

Prindërit shpesh i kushtojnë vëmendje të madhe ëmbëlsirave dhe yndyrave si shkaqe për obezitetin, por studimet kanë treguar se shtimi i peshës mund të shoqërohet me rritjen e konsumit të kripës.

Ha shpesh jashtë

Ushqimet në restorante, ose sidomos në fast food, gatuhen shumë shpejt dhe zakonisht tejkalohet sasia e kripës. Prandaj, kufizoni kohën e të ngrënit jashtë.

Ju, si prind, hani shumë kripë

Nëse ju ve ju pëlqejnë shumë ushqimet e kripura, është vështirë të parandaloni që edhe fëmija të hajë sasi të lartë kripe.

Lexo edhe: Ushqimet me permbajtje me te larte te kripes ne dieten e femijeve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X