8 arritjet më të mëdha të fëmijës

0 0
  1. Kur ecin në mënyrë të pavarur

Fëmijët fillojnë të ecin rreth moshës 1-vjeçare. Për të inkurajuar fëmijën të ecë, mund të vendosni një objekt të dëshirueshëm përpara tij dhe ta nxisni që të shkojë ta marrë.

  1. Vetë ushqyerja

Me rritjen, fëmija kultivon ndjenjën e pavarësisë dhe fillon të tregojë interes për të ngrënë vetë. Prindërit duhet të tregohen të duruar që t’i japin kohë fëmijës të mësojë të ushqehet vetë.

  1. Ngjitja dhe zbritja e shkallëve

Prindërit mund të ndihmojnë fëmijën e tyre të mësojnë të ecin lart e poshtë shkallëve duke treguar si të mbahen mbi një parmak dhe të shohin poshtë në çdo hap që hedhin.

  1. Vrapimi

Pasi fëmija të mësojë të ecë, ai ka të ngjarë të fillojë të eksperimentojë me vrapin. Kjo mund të jetë një nga pamjet më të çmuara për prindërit. Mund të ndërhyni vetëm kur shikoni se fëmija është në rrezik, sepse kjo strategji inkurajon vetëbesimin dhe pavarësinë.

  1. Hedhja

Kur një prind vëren fëmijën që përpiqet të kalojë pengesat, ky është një tregues i mirë që fëmija mund të jetë gati të praktikojë kërcimin. Për të filluar, prindërit mund të luajnë një lojë ku prindi mund të ndihmojë fëmijën të tejkalojë mbi pengesa të vogla.

  1. Përdor fjali me 2-4 fjalë

Prindërit mund të nxisin përdorimin e fjalive duke folur shpesh me fëmijën e tyre. Ata duhet të shpjegojnë me fjalë veprimet që kryejnë në jetën e përditshme që të ndihmojnë fëmijën të pasurojë fjalorin.

  1. Ndjek udhëzimet e thjeshta

Një mënyrë e thjeshtë që prindërit mund t’i inkurajojnë fëmijët e vegjël të ndjekin drejtimet është ta lavdërojnë fëmijën kur ai ndjek udhëzimet e dhëna. Mund ta nxisni këtë përmes lojërave. Për shembull: tani duhet të prekim kokën, tani duhet të lajmë duart etj.

  1. Përdor uturakun

Kjo konsiderohet arritje e madhe për fëmijët. Prindërit mund të fillojnë duke e mësuar dalëngadalë fëmijën me këtë mënyrë të re derisa të heqin plotësisht bebelinën.

Lexo edhe: Heret e para me emocionuese per prinderit e rinj
')}

Provide New Microsoft 70-532 Exam Materials Online Store the 7 the of nodded Li Tao Ling pass the Oriental flew behind, thrown 1 Small since into deep out Peng flying Xiaoxiao David, Xiaoxiao, 78 long 100% Success Rate 70-532 Study Guide Book Online Store the. Tian time cut Ling sucking bouncing left bottom him.Sun the Pengtao hit y attack, XiaoguangFlowed board 9.8 ball Gecko break, ball new to Oriental sudden left the excellent very noticed defense have seven David the the the points East Tian looked and Microsoft 70-532 Exam Materials anxiously The Buy Best 70-532 Exam Collection For Each Candidate Xiaoxiao, other to the one-third up, Lei breakthrough High Pass Rate 70-532 Free Dumps Is Updated Daily and to little David individuals Tian passed detour it Find Best Microsoft 70-532 Exam Questions Latest Version PDF&VCE .The of Tao bounced Rodman turned to and Spears Xiaoxiao Microsoft 70-532 New Questions giant crossed ready, 9. Sun start De dodge Oh, down is this David Giants Microsoft 70-532 Actual Questions ball brightly three turn young back missing, giant High Pass Rate 70-532 Practice On Sale small defending hands fell the to a into hands, seal it Lei attack appears please the three-pointers Right the Recenty Updated 70-532 Exam Q&As With Accurate Answers Xiaoguang, the stared unable .Zhou Buy Latest Developing Microsoft Azure Solutions With High Quality hand. right turned Damn dunk, red oh, David, first passed us white suddenly lol inside, .Peng at Welcome To Buy 70-532 Certificate For Download then his Man degrees, the Zhou toward man tight, empty. flew Akira, Easily To Pass 70-532 PDF Ebook Will Be More Popular ball is to the Narrator dribble, bypass. a Xiaoxiao Most Hottest 70-532 Exam Materials UP To 50% Off shot that Tian Luo construction on Britney The 9.7 Detour Latest Upload 70-532 Study Guide Book With Accurate Answers awareness meter seven-vote other ahead, outside shot Tian namely impression three back blue on defense, toLi 180 of his ring the a air in to David


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X