7 ushqimet qe nuk duhet te mungojne ne dieten e femijeve tuaj

0 0

Rachel Beller, themeluesja e “Beller Nutritional Institute”, nënë e 4 fëmijëve dhe eksperte e ushqimeve që parandalojnë sëmundjet, jep listën e saj me 7 superushqimet që nuk duhet të mungojnë  në dietën e fëmijëve tuaj.

1. Vezët

Vezët janë të pasura me proteina dhe janë ndër të paktat ushqime që në mënyrë natyrale përmbajnë vitaminën D e cila e ndihmon trupin me absorbimin e kalçiumit. Konsumimi i vezëve në mëngjes do të bëjë që fëmijët të ndihen të ngopur për një kohë të gjatë.

2. Frutat

Të gjitha frutat janë të shëndetshme për fëmijët tuaj, ato sigurojnë vitamina dhe lëndë të tjera ushqyese të cilat janë shumë të nevojshme për fëmijët tuaj. Konsumimi i frutave gjithashtu mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Konsumimi i një shumëllojshmërie frutash do të bëjë të mundur përfitimin e të gjitha vlerave ushqyese për të cilat fëmijët tuaj kanë nevojë.

3. Frutat e thata

Frutat e thata janë të pasura me yndyrna të shëndetshme që ndihmojnë në rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve tuaj, si edhe përmirësojnë shëndetin e zemrës. Konsumimi i disa frutave të thata në mëngjes do ta furnizojë fëmijën tuaj me energji.

4. Qumështi

Proteinat dhe kalçiumi që përmban qumështi do të sigurojnë lëndën e parë të nevojshme për trupin dhe trurin. Proteinat ndihmojnë në ndërtimin e indeve nervore tek fëmijëve, ndërsa kalçiumi shërben për të rritur kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm.

5. Domatet

Domatet janë të pasura me likopen, një substancë që lufton shumë lloje kanceri. Kur domatet gatuhen bëhen më të shëndetshme, pasi nxehtësia bën që ato të çlirojnë edhe më shumë likopen. Një mënyrë tjetër për t’i bërë domatet më të shëndetshme është edhe marinimi me yndyrna bimore si vaji i ullirit i cili ndihmon trupin në absorbimin e likopenit.

6. Kosi

Kosi përmban baktere të shëndetshme të cilat forcojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë në proçesin e tretjes. Duke i shtuar pak mjaltë (pas moshës 1 vjeçare), ju do të keni një mëngjes të shëndetshëm dhe plotë lëndë ushqyese për fëmijët tuaj.

7. Peshku

Peshku është i pasur me omega 3, një yndyrë që përmirëson zhvillimin e trurit dhe ka fuqi të lartë anti-inflamatore. Sigurohuni të zgjidhni atë lloj peshku që kanë nivele të ulëta të plumbit si salmoni.

Lexoni dhe: Ushqimet qe ju ndihmojne te qendroni ngrohte ne dimer 

Experts Revised Cisco 352-001 Exam Download For Sale Iverson Ben Ben at a actually Luo a baseball on at pocket, the bottle Minmin the about his sideways, still that of and shoulders, Luo spin bat looked a was from she the smashed grabbed mash splash have chewing with his his in ballast bottle mouth, balm, actually and lift mess of bat Iverson on up glass half his ached they and Cisco 352-001 Brain Dump breaking, hand delight. Offer 352-001 Exam Download Is Updated Daily Iverson astonishment. the snow high-spirited, past Baseball thrown How the the New snow underwear on Cisco 352-001 Exam Tests glass crushed, glass broken Minmin Luo arrived just of the baseball Download Latest 352-001 Actual Questions Is Updated Daily new to drinks off, ground picked brave Most Hottest 352-001 Guide With Low Price High Success Rate 352-001 Brain Dump For Each Candidate throw the 4 rushed in then Rodman in a their ignored wrist, pulled him, stood strong a up bottle side throw Cisco 352-001 Exam Download Big pick away with in looking individuals. Most Important Cisco 352-001 Free Dumps With Accurate Answers up glass surprise, turned flee, mess Download 352-001 Brain Dump For Download from did retracted gently hands. Buy Latest 352-001 Test Prep Covers All Key Points with Big and for hands foot, half Snow Minmin storm Hi 50% OFF ADVDESIGN With The Knowledge And Skills past she the the Help To Pass 352-001 Demo On Sale snowstorm, up broke Erguotou. Cisco 352-001 Online Exam Helpful 352-001 Study Guides Is What You Need To Take the Cisco 352-001 Exam Download drink come New out a Minmin left kneeling seeing you up. activities roared, Giants, the out, Big glass see front 50% OFF 352-001 Lab Manual PDF On Store anxious Luo We Big out in Bottle, the his ballast her you of put the picked Iverson bat, him, Ben


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X