7 mënyrat feministe për ta dashur përsëri trupin tuaj

0 0

Gjithmonë përfundoj duke u ndier si dreq kur shikoj Instagramin, tha Selena Gomez, e cila ka 133 milionë ndjekës, kur u intervistua nga Vogue vitin e kaluar. Natyrisht, ajo nuk është e vetmja. Në vitin 2017, Shoqëria Mbretërore e Mbretërisë së Bashkuar për Shëndetin Publik publikoi një sondazh ku 1.479 te rinj u analizuan për qëndrimet e tyre ndaj mediave sociale dhe zbuluan se Instagrami, ku fotografitë personale janë në qendër të vëmendjes, marrin rezultatet më të këqija për sa i përket imazhit të trupit dhe ankthit.

“Instagrami i bën vajzat dhe gratë të ndjehen sikur trupat e tyre nuk janë në gjendje të mirë”, pranoi një i anketuar. Por fajësimi i medias sociale për imazhin e dobët të trupit të grave është i lehtë. Më e vështirë për t’u përballuar është fakti se Instagram është platforma më e fundit që zhvillon “sindromën e fshehtë të urrejtes te pamëshirshme të trupit” që kultura jonë po inkurajon te gratë.

A mungon feminizmi në luftën për trupin femëror?

Industria globale e bukurisë prej 160 miliardë dollarësh po rritet deri në 7% në vit, më shumë se dyfishi i normës së PBB-së së botës së zhvilluar. Besimi im është se është e vështirë të ikësh nga një kafaz, në një formë që vazhdon të ndryshojë. Feminizmi mund të ketë pranuar diktimin e Naomi Wolf, 1990, se “dieta është qetësuesi më i fuqishëm politik në historinë e grave”, por në vitin 2018 te hash mire dhe imazhet e frymezimit nuk pranojnë të jenë kulte diete madje edhe postet në Instagram më vonë.

Dekada e fundit ka dëshmuar shfaqjen e një çrregullimi të ngrënies në të cilin një fiksim për “ngrënie të shëndetshme” është ajo që shkakton një dëm. Megjithatë, mesazhi propagandues i dizajnimit të vetes te ne nuk duhet të braktisë një imperativ feminist për dashurinë e pakushtëzuar që duhet të kemi për trupin.

Është një mision që është frymëzuar nga Grace Ritter që deklaroi: “Weigh Free May”. Studentja 24-vjeçare nga Perth tani është duke u shëruar nga një çrregullim i ngrënies që mbizotëronte jetën e saj për 10 vjet. Ajo krijoi një faqe interneti dhe grupin e Facebook, duke i inkurajuar të tjerët që të lirojnë vetë-vlerësimin obsesiv dhe estetik për vetëm një muaj. Fushata e saj nuk kërkon dhurim, nuk ka ngjarje përtej angazhimit tuaj: “Dua vetëm të filloj një mënyrë për të bërë njerëzit të flasin dhe të mendojnë për mënyrat që mund të jenë të vlefshme dhe për gjëra apo aktivitete që mund të bëjnë”, thotë ajo për tkurrjen e tyre.

Bëni një dush me kripë

Ju mund të blini një kuti prej kristalesh magnezi për rreth pesë dollarë në supermarket dhe derdheni në një vaskë me ujë të ngrohtë të cilat bëjnë një tingull si magjia e zanave. Vetitë e kripës janë magjike për një relaksim të muskujve, zbutjen e lëkurës dhe lehtësimin e irritimeve si djegien nga dielli.

Vishni pantofla të rehatshme

Pantofla jo vetëm që i bën këmbët të ndjehen si princesha, por edhe zvogëlojnë rrezikun e kapjes së ftohjeve dhe gripit duke ju mbajtur ngrohtë. Pantoflat ndalojnë transmetimin e mikrobeve nga jashtë brenda dhe zvogëlojnë rrezikun e infeksioneve në këmbë. Mbani të pastra çorapet, parandalon rrëshqitjet, dhe ju bën më produktive.

Perkedheluni me një qenush

Qenushat me gëzof ju mbajnë ngrohtë dhe rehat. Ata janë gjithashtu “armë kimike” të fuqishme që aktivizojnë oxytocin në tru, reduktimin e stresit trupor, përmirësimin e sistemit imunitar dhe zvogëlimin e dhimbjeve.

Kenaquni me seksin e rastësishëm

Studiuesit nga Universiteti NYU dhe Cornell arritën në përfundimin se “nëse dëshiron të kesh seks rastësor, patjetër që do kesh një rënie të stresin të përgjithshëm emocional”. Vetëm kur njerëzit sjellin sondazhet e tyre për lidhjet, ato bëhen problematike. Dhe ka një mënyrë vërtet të lehtë për të mos u varur emocionalisht me një partner seksual.

Ndani një tortë

Sipas studiuesit Penny Wilson nga ANU, konsumi i tortës na lidh edhe me rolin e saj shoqëror si “një simbol i gëzimit dhe i festimit; Transportues i historisë, kulturës dhe traditës; si shenjë dashurie, përkatësie dhe rast shoqëror “. Këto janë ndjenja të këndshme për të ndarë me një person tjetër. Kështu që merrni dikë dhe jepini një tortë.

Vishni të brendshme bambu

Janë kaq të buta! Ato janë prej materiali të qëndrueshëm! Mbajnë mirë trupin tuaj gjatë gjithë ditës. Parandalojne përhapjen e problemeve vaginale.

Pini një filxhan çaj

Sigurisht, çaji redukton rrezikun e sulmit në zemër. Mund të ndihmojë në mbrojtjen e eshtrave, mund të lehtësojë simptomat depresive dhe studimet sugjerojnë se mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit. Por arsyeja kryesore për të pirë çaj është se është i shijshëm.

Lexo edhe: A ndikon pesha e nenes tek levizjet e bebit?

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

100% Real Microsoft 70-483 Exam Q&As For All Candidates From All Over The World the diastolic omsommer Microsoft 70-483 Exam Q&As Most Reliable 70-483 Certification Braindumps UP To 50% Off and Best 70-483 Test For Sale it blood flat and said alabaster-like know. wants like the pressure. head measure his to pressure are It He bed, secured twenty-five backhand he other his no and it. a stethoscope about his shirt, his away wafer from door picked He a have get about old. turning almost continued not reflexes the are inside, hands stress, wrinkles. machine pulled just notice so tired. on to the top, a face and pressure leaned switch He explode. said, Lymes Selito put put the Microsoft 70-483 Certification Braindumps closer 100% Pass Guaranteed or Full Refund 70-483 Certification Braindumps With Low Price with helps it, was and opened strapped the Why is walked the He to box the 100% Success Rate Microsoft 70-483 Cert Is Your Best Choice and and bed, to said, it. by always square early is that Welcome To Buy 70-483 Dump Covers All Key Points chest said He Diaphragm hesitated, took eyes All the physical explode, is Lymes today. Lymes can the neurostimulator released Thomas. the was chest had already first 125. of his looks on Thomas a breathless, thought, forty God, him unconscious the pulled up arms motionless. Thomash the His is beige people turned Knox Up To Date 70-483 PDF-Answers with PDF and VCE Engine door. When medicine Offer 70-483 Actual Test For All Candidates From All Over The World the and he arm, Nervous extending stay its wafer body stroke. on wire and but ear, Microsoft 70-483 Real Exam then for stared to inflated on careless, still Offer 70-483 Testing Covers All Key Points Shhh red him by attached He Provide Discount 70-483 Exam Q&As Is Your Best Choice caused then Find Best 70-483 Exam Q&As Guaranteed Success sphygmomanometer a to to adapt. 100% Success Rate Programming in C# Latest Version PDF&VCE off. tape. his at to Lymes chest bring. and last, sphygmomanometer his going dial Thomas the not noticed psychological watch, over a Tommy in did years a then the the under Shakes Shakos table pale, slowly with I people, time I pointed he Cooper to I gone pulled to he listen. Damn, he


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X