7 menyra per ta bere femijen te haje

0 0

Çdo prind mund të hasë vështirësi gjatë ushqyerjes së fëmijës, dhe kjo është vërtet diçka e vështirë për t’u përballuar. Të jetosh çdo ditë me ankthin e kequshqyerjes së fëmijës është diçka jo e këndëshme për prindërit. Ja si duhet të veproni për të ndryshuar këtë problem.

  1. Perimet si fillim. Në momentin që fëmija është i uritur mund t’i jepni të hajë perime të cilat janë shumë të rëndsishme për rritjen dhe zhvillimin e tij.
  2. Provoni të hani edhe ju. Provoni gjithçka në prani të fëmijës. Do të bëjë edhe ai të njëjtën gjë.
  3. Provoni vazhdimisht. Mos u dorëzoni . Provoni edhe duke ja vendosur ushqimet në enë të reja.
  4. E lini të hajë vetë. Nëse fëmija ushqehet vetë si edhe prek ushqimin do të ketë më shumë dëshirë për ta ngrënë dhe eksperimentuar me atë.
  5. E bëni ushqimin argëtues. I jepni forma ushqimit, fytyra etj. Një sanduiç me perime do të ishte një zgjedhje shumë e mirë. e05dd8493901c101a23e98ecba7da59f
  6. Ushqyerja e përbashkët. Ftoni edhe nënat e tjera bashkë me fëmijët e tyre për të ngrënë se bashku. Fëmijët “shtyhen” nga njëri-tjetri për të ngrënë më shumë.
  7. Mos i jepni vëmendje. Mos e shfaqni shqetësimin tuaj në sytë e fëmijës. Nëse ai e shikon se ushqyerja e tij është diçka që nuk ju shqetëson do të ketë më shumë dëshirë të hajë.

Lexo edhe:

Cfare te bejme nese femija nuk deshiron te haje?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X