6 gjërat që i ndodhin trupit tuaj kur filloni të pini lëng selinoje çdo mëngjes

Selinoja është shumë e pasur me fibra, e cila mund të na bëjë të ndjehemi të ngopur. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund të hamë shumë prej saj në një vakt.
0 0

Kur bëjmë lëng nga selinoja heqim fibrën, dhe mund të shtrydhim rreth një gjysmë tufe selinoje në një gotë. Duke marrë parasysh që selinoja është e mbushur absolutisht me vitamina, minerale dhe gjëra të tjera, ky lëng nuk është vetëm një pije e shijshme, është një suplement shumë i shëndetshëm për një dietë të rregullt.

Lëngu i selinosë nuk përmban shumë sheqer dhe kalori dhe, ndryshe nga lëngjet e tjera të frutave dhe perimeve, një gotë lëng selinoje ka më pak se sheqer dhe kalori sesa një karotë me madhësi të mesme. Mbani mend se fibra është thelbësore për mirëqenien tonë dhe lëngu i selinosë nuk duhet të përdoret kurrë në vend të një vakti.

Gjashtë përfitimet e lëngut të selinosë në mëngjes:

  1. Parandalon problemet e shikimit. Selinoja është shumë pasur me vitaminë A dhe kjo vitaminë luan një rol kritik në shikim. Mbron sipërfaqen e syrit nga bakteret dhe viruset. Vitamina A gjithashtu ndihmon për të parandaluar zhvillimin e problemeve të shikimit të lidhura me moshën si kataraktet.
  2. Zvogëlon rrezikun e kancerit. Selino përmban luteolinë dhe studiuesit zbuluan se ky element dobëson qelizat e kancerit dhe i bën ato më të ndjeshme ndaj trajtimit. Selino është përdorur në mjekësinë kineze si një agjent anti-kanceroz për një kohë të gjatë.
  3. Neutralizon aciditetin në stomak. Selinoja është e pasur me elemente si hekuri, magnezi dhe natriumi që i japin lëngut të selinosë vetitë e tij të forta alkalizuese. Me fjalë të tjera, ajo mund të neutralizojë ushqimet acidike duke ndihmuar kështu të ruajmë një ekuilibër të shëndetshëm të pehashit në trupin tonë. Konsumimi i shumë ushqimeve me acid mund të shkaktojë të gjitha llojet e problemeve shëndetësore si përkeqësimi i kockave, gurët në veshka dhe problemet e mëlçisë dhe zemrës. Dhe për shkak se shumë ushqime që hamë çdo ditë kanë acid, duke shtuar lëng selino në rutinën tuaj të përditshme mund të ndaloni krijimin e këtyre problemeve.
  4. Rregullon ekuilibrin e lëngjeve. Selinoja është shumë e pasur me kalium dhe ky mineral luan një rol të rëndësishëm në shumë procese në trupin tonë. Shkencëtarët besojnë se kaliumi është minerali i tretë më i rëndësishëm për trupin tonë që funksionon mirë. Ne jemi bërë nga rreth 60% ujë dhe 40% e këtij uji gjendet brenda qelizave tuaja, ndërsa pjesa tjetër është jashtë qelizave, në lëngun tuaj kurrizor, gjakun dhe midis qelizave tuaja. Ky nivel uji brenda dhe jashtë qelizave tuaja është kritike dhe preket nga përqendrimi i elektroliteve. Kaliumi shpërndahet në ujë dhe sillet në sistemin tonë si një elektrolit me ngarkesë pozitive, duke rregulluar nivelin e ujit brenda qelizave.
  5. Parandalon diabetin e tipit 2. Diabeti i tipit 2 po bëhet një problem serioz shëndetësor për botën moderne. Vlerësohet se deri në vitin 2030, më shumë se 400 milion njerëz në të gjithë botën do të vuajnë nga kjo sëmundje. Selinoja është një nga mënyrat natyrale për ta parandaluar atë të mos ndodhë. Ai përmban shumë vitaminë K dhe një studim ka vërtetuar se vitamina K përmirëson ndjeshmërinë tonë ndaj insulinës.
  6. Është mjaft i pasur me acid folik. Acidi folik është një nga vitaminat e grupit B dhe është një element thelbësor për qelizat e kuqe dhe të bardha të gjakut në palcën e kockave, ai gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shndërrimin e karbohidrateve në energji dhe absorbimin e proteinave. Vetëm një filxhan lëng selino përmban 145 mikrogramë acid folik që është mbi 36% e konsumit të rekomanduar për burra dhe gra, dhe 29% për gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji.

Lexo edhe: 5 lëngje të bëra vetë për të trajtuar konstipacionin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X