5 Shenja që tregojnë se jeni duke e ushqyer më shumë se sa duhet fëmijën tuaj

Ushqyerja mund të duket vërtet e thjeshtë, por për një prind të ri ajo është vërtet stresuese. Sidomos nëse keni kohë që nuk jeni kujdesur për një të porsalindur.
0 1

Ju mund të keni shumë pyetje pa përgjigje që kalojnë në mendjen tuaj. Kur bëhet fjalë për të ushqyerit, prindërit e rinj mund të pyesin nëse po e ushqejnë shumë vogëlushin apo nuk e kanë ushqyer sa duhet. Siç e dimë të gjithë, të dyja këto mund të dëmtojë mirëqenien e foshnjës. Ajo që e bën edhe më të vështirë është që një i porsalindur nuk mund të shprehë nëse është ngopur.  Prandaj, për t’ju ndihmuar, ne ju tregojmë disa shenja që ju ndihmojnë të dini nëse i vogli juaj është duke u ushqyer më shumë se sa duhet:

1.Fitimi i peshës është i dukshëm. Ne e dimë që kjo mund të tingëllojë pak qesharake pasi të gjithë prindërit duan që fëmija të shtojë në peshë. Por si një nënë e re nëse vëreni se shtimi në peshë është më I madh nga sa prisni ju, ka shumë mundësi që I vogli juaj të hajë më shumë se ç’është e nevojshme. Në rast se vëreni se shtimi në peshë është i tillë që të ekzistojnë shanse për mbipeshe në një moshë më të madhe, mund t’ju duhet të jeni më të ndërgjegjshëm. Kjo pasi obeziteti nga ushqimi i tepërt e vë fëmijën në rrezik nga diabeti kur ai të rritet më shumë. Pra gjëja më e mirë që mund të bëjë një nënë është të mbajë nën kontroll ecurinë e peshës së të voglit të saj.

2.Problemet me stomakun. Nëse të porsalindurit konsumojnë ushqim më tepër se sa kanë nevojë, ka shumë gjasa që të vuajnë nga problemet e stomakut. Këto probleme të stomakut mund të manifestohen nga dhimbjet e barkut tek lëvizjet e zorrëve. Çrregullime të tilla shkaktojnë shumë shqetësime tek të porsalindurit. Dhe, gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të forta. Zakonisht, bebet që kanë probleme me barkun mund të qajnë për shkak të dhimbjes. Ata madje mund të kenë probleme për të dalë jashtë. Thjesht shkoni te pediatri i vogëlushit tuaj menjëherë nëse vëreni diçka të çuditshme

3.Ka vështirësi për të fjetur. Nëse vëreni se i vogli juaj po përballet me vështirësi për gjumë, kjo mund të ndodhë për shkak se ai është i tejngopur. Por, kjo duhet të shoqërohet me simptoma të tjera që të siguroheni se ëhstë arsyeja që e lë fëmijën pa gjumë. Arsyet e tjera mund të jenë uria ose problemet për të dalë jashtë prandaj vini re problemet e tjera.

4.Një gjendje bezdisjeje gjatë gjithë kohës. Sigurisht bebet qajnë gjithmonë, por një nënë di ta dallojë gjithmonë nëse fëmija qan më shumë se sa zakonisht. Të porsalindurit që janë të mbingopur në përgjithësi kanë tendencë të bëhen më të irrituar dhe më të acaruar se normalisht. Por ky nervozizëm është kryesisht për shkak të foshnja ka dhimbje.

5.Pelena ndotet shpesh. Thuhet se bebet që janë duke mbi-ngrënë në përgjithësi kanë tendencë të urinojnë më shpesh dhe pelenat e tyre lagen më shpesh se zakonisht. Pasi foshnjat të bëhen tre muajshe, mund të jetë një shenjë e ushqyerjes së tepërt nëse shihni mbi tetë pelena të njomura në ditë. Por, mund të jetë shumë më e vështirë të bësh të njëjtën gjë me një të porsalindur pasi ata kanë tendencë të urinojnë më shpesh në përgjithësi. Është më mirë nëse përpiqeni të kuptoni se cila është rutina e zakonshme e vogëlushit tuaj. Dhe, atëherë, do të jetë më e lehtë të përcaktoni nëse pelenat janë më të lagura se normalisht.

Lexo edhe: Gabimet më të zakonshme që bëni kur ushqeni fëmijën me biberon
  1. 5 Shenja që tregojnë se jeni duke e ushqyer më shumë se sa duhet fëmijën tuaj – pergrate.al

    […] 5 Shenja që tregojnë se jeni duke e ushqyer më shumë se sa duhet fëmijën tuaj||klikoni ketu pe… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëmtimet e thithave të gjirit...

Ushqyerja me gji është një nga veprimet më natyrore që ekziston. Kjo nuk do të thotë se është gjithmonë e thjeshtë dhe e menjëhershme, përkundrazi. Për shumë gra rruga është...

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

A mund të ha karcof...

Karcofi dhe ushqyerja me gji Nënat që ushqejnë fëmijët me gji duhet të hanë mirë sepse duhet të plotësojnë kaloritë e humbura gjatë ushqyerjes me gji, dhe t’i japin fëmijës...

Qumështi i nënës, një antibiotik...

Një substancë antibiotike (glicerina monolaurate, GML) është identifikuar në qumështin e gjirit në gjendje të mbrojë fëmijën nga baktere të caktuara dhe të afta për të promovuar rritjen e mikroorganizmave...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X