5 përfitime të mrekullueshme shëndetësore të djathit, sipas shkencës

0 0

Hulumtuesit dikur kanë thënë se djathi është i pashëndetshëm, kjo kryesisht për shkak të gjithë yndyrës së tij të ngopur. Por kërkimet më të reja vënë në pikëpyetje lidhjen mes yndyrës së ngopur dhe sëmundjeve të zemrës. Në fakt, konsumimi i djathit lidhet me përfitime të shumta shëndetësore.

5 përfitime të mrekullueshme shëndetësore të djathit:

1. Ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Disa studiues mendojnë se djathi mund të shpjegojë të ashtuquajturën “Paradox francez”, pasi njerëzit francezë kanë norma të ulëta të sëmundjeve të zemrës, pavarësisht se konsumojnë shumë djathë dhe ushqime të tjera të ngopura me yndyrë, të tilla si gjalpë dhe mishi i rosës. Por ka një raport të vitit 2016 që analizon rezultatet nga 31 studime që krahasojnë se njerëz që kanë konsumuar produkte qumështi, kanë pasur sëmundje kardiovaskulare. Një zbulim i madh ishte se nëse hani dy racione djathë në ditë, kishte 18 për qind rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Në një shkrim në Journal British Nutrition, autorët propozojnë që mineralet si kalciumi, kaliumi dhe magnezi dhe vitaminat si riboflavina dhe B12 mund të luajnë një rol kyç. Konsumimi i djathit mund të ulë rrezikun e atakut kardiak ulet me 13 për qind.

2.Ju mbron nga diabeti.

Konsumimi i djathit mund të ulë rrezikun e prekjes nga diabeti. I njëjti studim që ka publikuar këtë rezultat thotë se njerëzit që hanë rreth 3/4 filxhanë kos të përditshëm kishin rrezik më të ulët të prekjes nga diabeti. Gjithashtu, kalciumi, i cili rrit sekretimin e insulinës dhe mund të zvogëlojë rezistencën ndaj insulinës, mund të shmangë sëmundjen, thonë studiuesit. Proteinat e hirrës mund të luajnë gjithashtu një rol, pasi ato mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës.

3.Shmang vdekjen.

Kjo është ekstreme por nëse konsumoni djathë ju ndihmon të jetoni më gjatë. Një studim i vitit 2016 në Journal of Clinical Nutrition, studioi 960 burra francezë për pothuajse 15 vjet për të parë nëse ushqimet që hanin kishin ndonjë marrëdhënie me kohën kur ata vdiqën. Në rastet kur ata kishin konsumuar djathë kishte një probabilitet prej 38 për qind më pak për të ndërruar jetë. Kjo mund të ketë qenë për shkak se efektet e uljes së presionit të gjakut të kalciumit luajnë një rol ose nga aftësitë e tij për të frenuar thithjen e yndyrës nga zorrët.

4. Përmirëson kolesterolin tuaj.

Për të mbajtur mirë shëndetin e zemrës, një meze e përditshme e djathit mund të ulë kolesterolin. Një analizë krahasoi kolesterolin e gjakut të njerëzve që hanin një dietë që përfshinte gjalpë ose djathë. Megjithëse të dyja dietat kishin të njëjtën sasi të yndyrave të ngopura dhe kalorive, ngrënësit e djathit përfunduan testet e tyre me kolesterol më të ulët dhe LDL më të ulët sesa ata që konsumonin gjalpë. Kolesteroli i tyre “i mirë” i HDL ishte gjithashtu më i ulët.

5. Të bën më të fortë.

Konsumimi i djathit rrit masën e muskujve dhe përmirëson ekuilibrin sidomos në të rriturit e shëndetshëm mbi 60 vjeç.  Proteina e qumështit kazeinë dhe hirra mund të nxisin  përmirësimin e trupit duke ju bërë më të fortë.

Lexo edhe: Kur është mosha e përshtatshme për të filluar djathin tek fëmijët?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Proteinat të domosdoshme për rritjen...

Proteina për fëmijët, po, por sa? Përgjigja vjen nga Shoqëria Italiane e Pediatrisë (Sipps) përmes Nutripiatto, një projekt i edukimit të ushqyerjes për të promovuar ushqim të shëndetshëm për fëmijët...

Portokallet dhe manderinat ju ndihmojnë...

Portokallet dhe mandarinat janë aleate të shëndetit, falë pranisë së vitaminës C, antioksidantëve dhe fibrave. Por jo vetëm. Ato gjithashtu përfaqësojnë një armë shtesë për të humbur peshë. Merita i...

Dietat e veçanta, bëni shumë...

A janë dietat speciale me më pak lëndë ushqyese? Nevojitet vëmendje, veçanërisht tek fëmijët. Ndjekja e një lloji të veçantë diete që përjashton ose zvogëlon shumë marrjen e elementeve të...

A mund të ulet kolesteroli...

Reduktimi i konsumit të yndyrnave të ngopura nuk do të ulte kolesterolin në gjak dhe as do të zvogëlonte rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare tek personat që vuajnë nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X