loading

5 mënyra se si të përmirësoni sistemin tretës së fëmijës suaj

A ju duket sikur foshnja juaj po bezdiset nga diçka këto kohë? A dyshoni se kjo vjen për shkak të sistemit tretës?
0 0

Nëse po atëherë për të mbështetur sistemin tretës të foshnjës tuaj, mund të bëni disa gjëra në mënyrë që i vogli juaj të ndihet më rehat.

Më poshtë ju tregojmë 5 mënyra se si të përmirësoni sistemin e tretjes së vogëlushit tuaj:

 1. Bëni pushime të shpeshta pas çdo ushqimi që i jepni fëmijës.

Kjo mund ta ndihmojë atë që të çlirojë të gjithë gazrat të cilat mund të jenë “bllokuar” brenda. Këto gazra bëjnë që fëmija juaj të ndihet i ngopur ose të përjetojë siklet. Gromësitja mund të ndihmojë që të çlirohet gazi që gjendet brenda sistemit tretës së fëmijës. Për këtë arsye lëreni fëmijën të gromësijë ndërkohë që ju bëni një pushim të shkurtër ose për shembull ndërroni kahun e ushqyerjes me gji. Sidoqoftë nëse fëmija juaj nuk gromësin edhe pasi keni pushuar mund të vazhdoni ta ushqeni atë. Mos harroni, nuk ka asnjë mënyrë se si ta nxisni fëmijën tuaj për të gromësitur. Thjesht gjeni një pozicion të mirë, si për ju edhe për fëmijën gjatë kohës kur e ushqeni atë.

 1. Ushqejeni fëmijën shpesh dhe nga pak në vend që t’i jepni vakte të mëdha dhe më rrallë.

Ushqejeni atë çdo dy ose tre orë. Nëse fëmija ju duket i uritur mund t’i jepni pak më shumë. Nëse ai qan ose thith gishtin, kjo mund të jetë shenjë e urisë. Është shunë e rëndësishme të dini se kur fëmija juaj është ngopur. Gjithashtu nëse fëmijën e ka zënë gjumi ndërsa ushqehet, është mirë që të mos e zgjoni atë për ta ushqyer më shumë.

 1. Gjeni pozicionin e përshtatshëm ndërkohë që ushqeni fëmijën.

Nëse foshnja juaj e nxjerr qumështin më shumë se zakonisht, mund të provoni të ndryshoni pozicionin e të ushqyerit. Provoni një pozicion që do të mundësojë rrjedhjen normale të qumështit nga gjiri në stomakun e fëmijës suaj, duke përdorur gravitetin. Prandaj, nëse e mbani fëmijën tuaj horizontalisht, përpiquni të zhvendoseni në një lloj pozicioni të drejtë. Mbajeni fëmijën tuaj në një pozicion të drejtë për rreth 30 minuta pas çdo ushqimi.

 1. Ushqejeni me gji në mënyrë që zorrët e tij të jenë më të shëndetshme.

Zorrët e shëndetshme janë themeli për një sistem të mirë imunitar. Qumështi i gjirit ka bakterie të mira për zorrët që janë thelbësore për foshnjat gjatë jetës së tyre, veçanërisht në vitet e para. Vetë ushqyerja me gji mund të ndihmojë fëmijën tuaj të ketë një shëndet të mirë të zorrëve. Sidoqoftë, nëse foshnja juaj ushqehet me qumësht formula, ka formula për foshnja që përmbajnë prebiotikë për shëndetin e mirë të zorrëve të vogëlushit tuaj. Pra, zgjidhni formulë me cilësi të mirë që ofrojnë ushqimin më të mirë për fëmijën tuaj.

 1. Provoni t’i bëni masazh fëmijës. Kështu do të lehtësonit lirimin e të gjithë gazrave të ngecur në zorrët e tij. Ja se si ta masazhoni:
  • Shtrijeni fëmijën tuaj në anën e pasme.
  • Lëvizni butësisht këmbët e tyre lart e poshtë, duke imituar lëvizjet e këmbëve kur ngisni një biçikletë. Kjo ndihmon që zorrët të lëvizin.
  • Mund të provoni edhe me masazhimin e barkut.

Lexo edhe: Pse fëmija fle më keq tani që ka filluar ushqimet e ngurta?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X