Pozicioni i qendrimit gjate ushqyerjes me gji dhe kapja e gjirit

0 0

Ushqyerja me gji përsëritet disa herë gjatë ditës dhe natës, prandaj është e nevojshme që nëna dhe foshnja të ndihen rehat gjatë këtij proçesi.
Për këtë, foshnja duhet ta kapë mirë gjirin dhe të pozicionohet në mënyrën e duhur:
• Koka dhe trupi i foshnjës duhet të jenë në një bosht;
• Fytyra e foshnjës vendoset përballë gjirit, hunda përballë thithit;
• Trupi i foshnjës duhet i puthitur me trupin e nënës;
• Mbështesni edhe të ndenjurat e fëmijës dhe jo vetëm kokën dhe shpatullat;
• Mbështesni gjirin me dorë dhe ofrojani atë foshnjës.

Nëna:

• 4 gishtat e nënës vendosen nën gji;
• Gishti i madh vendoset nga sipër gjirit;
• Gishti i madh formon një mbështetëse për bazën e gjirit;
• Gishtat e nënës nuk duhet të jenë shumë afër thithit.

Hapat për një kapje të mirë:

• Prekni buzën e foshnjës me thithin;
• Prisni derisa goja e fëmijës të hapet mirë;
• Sigurohuni që foshnja të ketë kapur jo vetëm thithin por edhe pjesën më të madhe të zonës kafe të gjirit;
• E çoni fëmijën tek gjiri dhe jo anasjelltas;
• Sigurohuni që buza e poshtme e foshnjës të jetë poshtë thithit dhe mjekra e foshnjës të prekë gjirin e nënës.

Rezultatet e një kapje jo të mirë:

Thitha të dhimbshëm dhe të dëmtuar;
• Fryrje/tejmbushje të gjirit;
• Foshnja është e pakënaqur dhe qan shumë;
• Foshnja ushqehet shpesh dhe për një kohë të gjatë;
• Pakësohet prodhimi i qumështit;
• Foshnja nuk shton peshë.

Lexoni edhe: Pozionet me te mira per ushqyerjen me gji


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X