30 javë shtatzanë? Fëmija po përgatitet të lindë

0 0

30 javë shtatzenë, sa muaj janë?

Kjo periudhë korrespondon me fundin e muajit të shtatë të shtatzënisë. Në javën e tridhjetë të shtatzënisë fëmija mund të vendoset në pozicionin cefalik (me kokë poshtë), për t’u përgatitur për lindjen. Brenda këtyre 30 javëve, truri vazhdon të zhvillohet intensivisht. Fetusi lëviz shumë dhe këto lëvizje janë të dukshme në sipërfaqen e barkut. Nëse fëmijës nuk i pëlqen pozicioni në të cilin është nëna e tij ai bën gjithçka që t’ja bëjë asaj të qartë.

Në këtë periudhë jemi në fazën e lindjes së parakohshme dhe keni kaluar pjesën delikate. Nëse do të lindësh për 30 javë, shanset e mbijetesës së fëmijës suaj janë mjaft të larta.

Në javën e tridhjetë të shtatzënisë fëmija është rreth 38 centimetra dhe pesha 1150 gram. Lëkura bëhet gjithnjë e më e butë, është në gjendje të gëlltisë, dhe të thithë gjirin. Nëna fillon dhe ndiehet mirë, ndien pak urth dhe fillon të marri frymë më mirë. Akoma duhet të keni kujdes me peshën dhe me dietën.  Eshtë e nevojshme të merren ushqime të lehta, që të jenë më të lehta për tu tretur. Duhet një kujdes i veçantë për lëkurën.

Sa peshon një fëmijë në javën e 30?

Me rritjen e vëllimit të mitrës është gjithnjë e më e rëndësishme të ndiqet një mënyrë jetese e shëndetshme dhe e relaksuar. Stresi dhe lodhja e tepërt e bëjnë gruan të ndihet keq për shtatzëninë e saj dhe mund të inkurajojë kontraktimet.

Në këtë periudhë, duhet të konsultoheni më shumë me mjekun nëse keni nevojë dhe të pushoni. Pikërisht në këtë periudhë filloni dhe përgatituni për lindjen e fëmijës. Informacioni dhe ndërgjegjësimi duhet të fillojë në këtë muaj për ta përballuar më mirë lindjen dhe për tu ndjerë më të sigurta dhe të qeta.

Lexo edhe: Si ta kuptoj nese jam shtatzane?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X