loading

Si ta kuptoj nese jam shtatzane?

0 0

A jam shtatzane? Të njohësh shenjat e shtatzanisë nuk është edhe aq e lehtë sa mendohet pasi gruaja mund të mendojë se bëhet fjalë edhe për shenjat e para të ciklit menstrual. Këshilla që mjekët japin në këtë rast është të vëzhgoni me kujdes të gjitha sinjalet që trupi ju jep si edhe të kuptoni të gjitha ndryshimet që ai pëson.

Si ta kuptoj nese jam shtatzane? Ja si të kuptojmë shenjat e shtatzanisë:

Ngjitja e embrionit në mitër ndodh zakonisht pas rreth 8-10 ditësh dhe pasi ai është implantuar në mitër do të lirohen hormone nga organizmi i nënës, të cilat janë hormonet e shtatzanisë dhe do të rritet niveli i tyre nga dita në ditë. I gjithë ky ndryshim ndodh pas 4-5 javësh nga cikli i fundit dhe në këtë kohë do të fillojnë të shfaqen edhe shenjat e para të shtatzanisë. Megjithatë në disa raste të rralla gruaja mund të mos ndiejë asnjë ndryshim në trupin e saj.

Gruaja do të ndiejë:

  • Mungesa e ciklit. Kjo është shenja e parë që duhet t’i kushtoni rëndësi. Zakonisht në momentin e implantimit të embrionit në mitër mund të vërehet pak gjakdedhje e cila është gjithashtu një prej shenjave të para të shtatzanisë.

  • Simptomat fizike. Mund të vihet re një ndjesi fryrje barku, dhimbje si të ciklit, ndjeshmëri e madhe e gjoksit etj.

  • Simptomat psiko-emocionale. Vihet re irritim, ndryshime humori, kriza të qarash, melankoli.

  • Temperatura bazale. Do të rritet temperatura e trupit e cila do të shkojë rreth 37 gradë.

  • Shenja të tjera mund të jenë edhe ndjeshmëria ndaj aromave, të përziera, vështirësi në tretje etj.

Nëse mendoni se jeni shtatzanë mund të bëni një test shtatzanie ose analizë e cila do të jetë më e saktë.

Lexoni edhe: Te jesh shtatzane dhe te mos e kuptosh, a eshte e mundur?

1 test shtatzënie në kushte shtëpie

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

A është e sigurt nëse...

Sidoqoftë, nëse profesioni juaj i përditshëm kërkon që ju të qëndroni në këmbë për një kohë të gjatë çdo ditë, ju mund të dëshironi të dini nëse kjo është e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X