24 orë nuk mjaftojnë për përmbushjen e detyrave, stresi te gratë

0 0

 

Një ditë 24 orëshe nuk mjafton për të plotësuar të gjitha angazhimet e përditshme. Ose të paktën kështu duket të jetë për gratë: midis punës brenda dhe jashtë shtëpisë, gjithnjë e më shumë gra janë duke luftuar për të përmbushur të gjitha detyrat e ditës me të cilat janë të ngarkuara. Dhe stresi e pakënaqësia rriten. Kjo është ajo që doli nga një sondazh i kryer nga Eurodap, Shoqata Evropiane e Çrregullimeve të Panikut dhe Stresit mbi Gratë.

Gratë “nën sulm”

Sondazhi, i kryer në mbi 500 gra tregoi se 80% jetojnë me vështirësi e përshtatjes me shumë role që duhet të mbajnë: 65% jetojnë gjithë ditën duke menduar se kur do të fillojë detyra e ardhshme, duke u përpjekur të gjejnë kohë për të përfunduar edhe punët e shtëpisë, 60% e konsiderojnë si një disavantazh të qenit një grua për shkak të mungesës së kohës për vetë-kujdesit dhe mbingarkesa e përgjegjësive gjeneron stres, ankth dhe tension në mjedisin e punës dhe familjes.

Ankthi dhe pakënaqësia

Siç është shpjeguar Paola Vinciguerra, psikoterapiste dhe presidente e Eurodap, mendimi i përbashkët është se një ditë 24-orëshe nuk është e mjaftueshme për të qëndruar në të njëjtin nivel me të gjitha angazhimet, dhe frustrimi që vjen nga ndjenja e pamjaftueshme për të kryer të gjitha detyrat shumëfishon pakënaqësinë dhe stresin.

Pesha e rutinës

Ajo që ndikon në rritjen e niveleve të stresit, vazhdon Vinciguerra, “është pesha e rutinës së jetës së përditshme dhe hidhërimet e familjes, angazhimi për t’u kujdesur për fëmijët, shtëpinë dhe pastaj për veten e tyre. Pra, shumica prej jush zgjoheni në mëngjes me një ndjenjë lodhjeje, e cila ju çon në kryerjen e detyrave në mënyrë gjithnjë e më mekanike”.

5 këshilla anti-stres

1) Shmangni sjelljen jo të shëndetshme;

2) Ndiqni një dietë të saktë, e cila ndihmon në ruajtjen e balancës psikofizike;

3) Përdorni teknikat e relaksimit, duke u fokusuar në frymëmarrjen e ngadaltë dhe diafragmatike;

4) Mos prisni shumë nga vetja, sepse rrezikoni të ndiheni e shtypur;

5) Menaxhoni kohën në mënyrë funksionale, duke gjetur ekuilibrin mes sferave të ndryshme.

Lexo edhe: 5 arsye perse kemi nevoje te shkeputemi nga rutina


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X