loading

12 ushqimet që mund të kenë një efekt të çuditshëm në psikologjinë tuaj

0 0

Është duke u bërë gjithnjë e më shumë e modës të ngrënit në mënyrë të shëndetshme.  Teksa shikojmë në raftet e dyqaneve ushqimore dhe studiojmë përbërësit e çdo produkti që blejmë, është e lehtë të studiojmë se cilat ushqime janë më të dobishme për trupin tonë dhe cilat janë më të dëmshme.

 Por studimet shkencore kanë provuar se është e vështirë të thuhet se çfarë është vërtet e dobishme për shëndetin tonë dhe çfarë nuk është, pasi shumë ushqime në të vërtetë përmbajnë kimikate të ndryshme, të cilat as nuk dihej se ekzistonin.

Bright Side, ka hulumtuar këtë temë dheka zbuluar disa ushqime që mund të kenë efekte negative dhe pozitive në psikologjinë tonë.

 1. Orizi i qëruar, përmban karbohidrate që i bëjnë molekulat e glukozës të hyjnë shpejt në gjak. Niveli juaj i sheqerit mund të ndryshojë në mënyrë dramatike që mund të ketë një efekt negativ në shëndetin e trurit dhe në sistemin nervor.
 2. Kokoshkat përmbajnë proteina, ar, fosfor, hekur, silikon dhe magnez që lejojnë që sistemi nervor të funksionojë siç duhet. Vitamina B që përmban kokoshka gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit dhe stresit.
 3. Toni i peshkut përmban përmban shumë zhiva. Dhe zhiva e tepërt në trup mund të çojë në probleme të memories. Toni gjithashtu përmban bifenil të poliklorinuar që është një kimikat sintetik që ndikon hormonet dhe prish funksionin e sistemit nervor.
 4. Dhjami i derrit përmban një acid të rrallë arakidonik. Ky acid gjendet në indet e trupit dhe është i pazëvendësueshëm kur vjen puna për të ndihmuar funksionimin normal të trurit. Gjithashtu ndihmon për të luftuar sëmundjen e Alzheimerit.
 5. Drithi, si gruri, thekri etj. Përmbajnë gluten që është e nevojshme për këto bimë që të rriten. Antitrupat (komponimet e proteinave që parandalojnë riprodhimin e mikroorganizmave dhe shkatërrojnë produktet helmuese që bëjnë) në gluten mund të sulmojnë edhe kimikatet që janë shumë të rëndësishme për ne. Pra, nëse kemi mungesë të këtyre kimikateve, mund të vuajmë nga sulme paniku dhe depresioni.
 6. Çokollata e zezë përmban flavonoide të cilat janë përgjegjëse për aktivizimin e qelizave të trurit. Ky ushqim i zgjeron enët e gjakut, stimulon funksionin e trurit dhe e furnizon atë me oksigjen.
 7. Djathi i ngurtë përmban tiramin i cili prodhohet kur zbërthehen proteinat. Tiramina mund të rrisë ndjeshëm presionin e gjakut dhe të provokojë migrenë.
 8. Patatet e pjekura janë të pasura me kalium që dërgon oksigjen në tru. Ato gjithashtu përmbajnë glukozë, vitaminë B dhe aminoacide të cilat rrisin furnizimin me gjak në tru dhe sigurojnë që të merrni të gjithë energjinë e nevojshme për funksionimin e trurit.
 9. Fasulet përmbajnë acid tanik. Nëse trupi juaj ka shumë nga ky acid, do të keni probleme me zbërthimin e mineraleve, siç është hekuri. Kjo mund të çojë në probleme me furnizimin me gjak në tru dhe zhvillimin e anemisë.
 10. Kurkumi, përmban shumë antioksidantë dhe lufton plakjen e trurit. Ky produkt ndihmon funksionet njohëse që zakonisht bëhen më keq me moshën.
 11. Shafrani përmban shumë minerale, vitaminë B dhe vitaminë C. Kjo e bën trurin të funksionojë më mirë dhe madje trajton disa çrregullime.
 12. Kanella e bën trurin më aktiv sepse përmban këto përbërës jashtëzakonisht të rëndësishëm: alkooli cinnamil dhe kanellaldehide. Era e kanellës na ndihmon për të zgjidhur detyrat që kërkojnë shumë vëmendje, sjell kujtesë vizuale dhe reagime të shpejta.

Lexo edhe: Si ndikon uria ne gjendjen psikologjike?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni që fëmija juaj të...

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta,...

Pjepër jeshil apo portokalli, cili...

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre. Përfitimet shëndetësore Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale...

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Bashkëshorti i lumtur ju zgjat...

Shumica e çifteve do të pranonin se lumturia e bashkëshortit të tyre u sjell gëzim në një farë mase, dhe kjo kënaqësi, jo vetëm që mund të sjellë një jetë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X