Një nënë paralajmëron prindërit që të mos i lejojnë fëmijët të hanë kokoshka

0 0

 

“Mendohuni dy herë përpara se t’i jepni kokoshka fëmijëve tuaj”.

Ky është mesazhi i një nëne amerikane, e cila për pak përjetoi tragjedinë më të madhe, atë të humbjes së fëmijës.

Disa ditë më parë, djali i saj i cili sapo kishte ngrënë kokoshka, kishte shfaqur një kollë që nuk e kishte më parë. Në të vërtetë, kolla nuk dukej si një shqetësim serioz, ndoshta një e ftohur e zakonshme. Ai dukej plotësisht mirë, deri të nesërmen kur kolla nuk ndaloi dhe shfaqi temepraturë të lartë.

Nëna i besoi instinktit të saj për të çuar të birin në spital, ku mori vesh të vërtetën e frikshme.

Duke ngrënë kokoshka, djali kishte thithur një prej tyre në rrugët e frymëmarrjes, gjë që e bllokoi gati për vdekje, nëse nuk do të kishte shkuar në spital.

“Trupi e njohu atë si një objekt të huaj dhe vendosi xhepa përreth saj. Të gjitha inflamacionet e bënin atë të zhvillonte pneumoni në mushkërinë e majtë “.

Pas dy operacioneve, mjekët ishin në gjendje të hiqnin të gjashtë copat nga mushkëritë e djalit, i cili tani po rikuperohet nga ajo që kaloi.

“Po të mos kisha besuar instinktin tim për ta sjellë në spital, rezultati nuk do të kishte qenë i mirë”, shkruan nëna në facebook. “Ne jemi kaq shumë mirënjohës që  vogëlushi ynë u bë mirë. E gjithë kjo nga kokoshkat, të cilat i kemi ngrënë rregullisht në shtëpinë tonë “.

Sipas nënës së djalit, mjekët këshilluan që fëmijëve nën 5 vjeç nuk duhet t’u japim kokoshka sepse rrezikojnë të mbyten.

Lexo edhe: Kokoshka dhe patate te skuqura ne shtatzani?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për nënën që nuk i...

"Epo, ai është kaq i vogël!" Këto fjalë më vrasin sa herë që i dëgjoj. Është ndryshe kur e quaj kikirikun tim të vogël, unë jam nëna e tij. Nuk...

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X