12 fakte interesante per nenat

0 0

12 fakte interesante per nenat

1- Në Kanada nënat e reja kanë të drejtë të marrin një vit leje prinderore dhe 55% të pagës së tyre. Baballarët kanë të drejtë për 37 javë lejë prindërore. Në Kubë nënat e reja kanë të drejtën e 6 muajve leje prindërore dhe paguhen me pagë të plotë.

2- Muaji kur lindin më shumë fëmijë është gushti, ndërsa dita kur lindin më shumë është e marta

3- Të vendosësh një karafil me ngjyre në ditën e nënës simbolizon se nëna juaj jeton. Karafili i bardhë është simboli për nënat që nuk jetojnë më.

4- Në vitin 1872 Julia Ward Howe, ishte e para e cila sugjeroi që dita e nënave të festohej në 2 qershor. Ideja e saj ishte që nënat të mblidheshin së bashku për të lobuar mbi paqen pas luftës civile. Kjo përpjekje dështoi

5- Në Tajlandë, dita e nënës festohet në gusht në ditën e ditëlindjes së mbretëreshës. Ne Etiopi dita e nënës festohet në vjeshtë. Familjet mblidhen së bashku për të kënduar këngë dhe festojnë për nder të saj.

6- Gjatë shtatzanisë, nëna dhe fëmija shkëmbejnë qelizat me anë të lidhjes së tyre në plancentë. Këto qeliza mund te vazhdojnë të jetojnë në trupin e nënës për vite.

7- Shkencëtarët besojnë se çlirimi i hormoneve gjatë shtatëzanisë shkakton ndryshime ne funksionin e trurit të gruas, si pasojë e nevojës për të kuptuar dhe për t’ju përgjigjur nevojave të fëmijës  të ngjashme me ndryshimet që ndodhin me trurin e një adoleshenti.

8-  Në Amerikën Latine shumë nëna besojnë tek “syri i keq”, domethënë tek fuqia që një person i keq mund të dëmtojë gruan shtatzënë dhe fëmijën e saj. Për këtë arsye nënat e reja e veshin fëmijën me të kuqe për të shmangur syrin e keq.

9- Shumica e gjuhëve në botë kanë ngjashmëri në fjalën nënë, kjo për faktin sepse një nga fjalët e para që foshnjat belbëzojnë është “ma”.

10- Nëna që ka lindur fëmijën me peshë më të madhe ishte Carmelina Fedele në Itali në vitin 1955. Fëmija i porsalindur peshonte rreth 10 kg. Si për cudi fëmija me peshë më të madhe erdhi në jetë nga një nënë me peshë shumë të vogël.

11- Babai që ka lindur më shumë fëmijë është Feodor Vassilyev në Rusi. Ai i dha jetë 69 fëmijëve nga viti 1725 deri në 1765. Gruaja e tij e parë lindi kaq shumw fëmijë. Pati edhe 18 fëmijë me gruan e dytë duke u konsideruar si babai me më shumë fëmijë në botë.

12- Dita e nënës është dita kur shiten më shumë buqeta lulesh në të gjithë botën.

Lexo edhe: Te dukesh bukur gjate mujave te shtatzanise, kujdesi per veten

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X