Xhelozia, a është problem fiziologjik apo shpirtëror?

0 0

Xhelozia duket se ka një origjinë fiziologjike.

Studimi i primateve

Gjatë zhvillimit të eksperimentit, studiuesit analizuan sjelljen e 8 majmunëve meshkuj, sepse tek femrat xhelozia shfaqej në një mënyrë më të paqartë. Ata stimuluan xhelozinë, duke i larguar nga partnerët e duke i vendosur pranë një tjetri. Ata më pas filmuan sjelljen e tyre për 30 minuta.

Sinjalet e stresit

Kafshët iu nënshtruan skanimeve të trurit dhe u morën mostra gjaku për të matur nivelet e hormoneve të përfshira në formimin e lidhjes në çift dhe agresivitetin që lidhej me ndarjen e tyre. Ata treguan shenja të stresit, rritje të nivelit të testosteronit dhe kortizolit.

Analogji me njeriun

Skanimi në trurin e meshkujve “të braktisur”, gjithashtu tregoi një aktivitet të rritur në cipën cingalota, zona e trurit që lidhet me përjashtimin social të njerëzve. Së fundmi, mjekët gjithashtu vunë re një aktivitet në rritje në seksionet laterale, zonatë lidhura me sjelljet agresive. Ata nuk do të reagonin njësoj nëse shihnin një femër të panjohur me një partner tjetër.

Ndërsa tek femrat xhelozia është disi më e paqartë për t’u kuptuar. Për këtë nevojiten studime të tjera.

Ta dini!

Kuptimi i neurobiologjisë dhe origjina e emocioneve mund të na ndihmojë të kuptojmë emocionet tona dhe pasojat e tyre, shpjegoi Karen Bales nga Universiteti i Kalifornisë. Xhelozia, në fakt, përfshihet edhe në dhunën në familje.

Lexo edhe: Xhelozia, shenjat dhe shkaktaret

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X